Home Zahraničí Trump obviněn z 34 případů falšování obchodních záznamů, vinu popírá

Trump obviněn z 34 případů falšování obchodních záznamů, vinu popírá

Kolona bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa přijíždí ke komplexu Manhattanského trestního soudu a Manhattanského okresního státního zastupitelství v New Yorku, Spojené státy americké, 4. dubna 2023. FOTO - Xinhua/Liu Yanan

Bývalý americký prezident Donald Trump je obviněn z 34 případů falšování obchodních záznamů, uvedl v úterý odpoledne manhattanský okresní prokurátor.

Trump, který byl obžalován u trestního soudu na Manhattanu v New Yorku a stal se prvním bývalým americkým prezidentem, který byl trestně obviněn, svou vinu nepřiznal.

Manhattanský okresní prokurátor Alvin Bragg oznámil obžalobu po Trumpově obvinění a viní ho z »falšování newyorských obchodních záznamů s cílem zatajit škodlivé informace a nezákonnou činnost před americkými voliči před volbami v roce 2016 a po nich «.

Podle Braggovy kanceláře v tiskové zprávě použili Trump a další osoby během voleb schéma »chyť a zabij« s cílem zjistit, koupit a pohřbít negativní informace o něm a zvýšit jeho volební vyhlídky.

Trump se pak snažil toto jednání skrýt a přitom vytvořil desítky falešných záznamů v obchodních záznamech, aby zakryl trestnou činnost, včetně pokusů o porušení státních a federálních volebních zákonů, tvrdí se ve zprávě.

Obžaloba Nejvyššího soudu státu New York uvádí tři případy plateb za mlčení, které měly zakrýt údajné Trumpovy aféry.

Republikán Trump, který po vítězství v roce 2016 úřadoval v Bílém domě od začátku roku 2017 do začátku roku 2021, pochybení popřel a prohlásil, že trestní vyšetřování vedené demokratem Braggem je politicky motivované.

Trumpův advokát Todd Blanche v rozhovoru s novináři před manhattanským trestním soudem po Trumpově odchodu prozradil, že jeho klient je »frustrovaný a rozrušený«.

»Není to dobrý den,« řekl Blanche a dodal, že »nečekáte, že se to stane … někomu, kdo byl prezidentem Spojených států«.

Pracovníci orgánů činných v trestním řízení stojí na stráži před komplexem Manhattanského trestního soudu a Manhattanského okresního státního zastupitelství v New Yorku, Spojené státy, 3. dubna 2023. FOTO – Xinhua/Liu Yanan

Trump se vrátil do svého sídla Mar-a-Lago ve West Palm Beach na Floridě, kde v noci z úterý na středu po soudním jednání uspořádal akci, na níž se věnoval svému obvinění.

»Vypadá to tak SURREÁLNĚ – PÁNI, oni mě chtějí zatknout. Nemůžu uvěřit, že se to v Americe děje. MAGA!« Trump napsal na své platformě sociálních médií »Truth Social« předtím, než dorazil k manhattanskému trestnímu soudu dříve během dne.

Republikáni se za Trumpa postavili a kritizovali, že Demokratická strana zneužila justiční systém k politickým účelům. 76letý Trump se totiž znovu uchází o Bílý dům a je jedním z předních favoritů na republikánskou prezidentskou nominaci v roce 2024.

»Rovná spravedlnost před zákonem, pokud nejste republikán kandidující na prezidenta,« napsal na Twitteru americký kongresman Jim Jordan, republikán z Ohia, který je předsedou republikánského studijního výboru Sněmovny reprezentantů.

Demokraté se naopak snaží historické obvinění vydávat za krok k vyvození odpovědnosti a vyzývají Trumpovy příznivce, aby při protestech zachovali klid.

»Věřím, že Donald Trump bude mít spravedlivý soudní proces, který se bude řídit fakty a zákonem,« uvedl v prohlášení vůdce americké senátní většiny Chuck Schumer.

»V našem soudním systému není místo pro jakékoli vnější vlivy nebo zastrašování v soudním procesu,« dodal Schumer, newyorský demokrat.

Policie dělí park pro příznivce a kritiky bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa na dvě části naproti komplexu manhattanského trestního soudu a manhattanského okresního státního zastupitelství v New Yorku (USA) 4. dubna 2023. FOTO – Xinhua/Liu Yanan

Tisková mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová v úterý odpoledne novinářům řekla, že prezident Joe Biden o obžalobě svého předchůdce ví, ale zdůraznila, že se na ni pozornost demokratů »nezaměřuje«.

»Samozřejmě, že tomu tady věnuje spousta televizních stanic mnoho hodin vysílání, takže samozřejmě zachytí část zpráv, až bude mít chvilku, aby dohnal novinky dne, ale pro dnešek to není jeho hlavní téma,« řekla Jean-Pierreová.

Kromě případu vyplácení peněz za mlčení čelí Trump několika dalším trestním vyšetřováním na státní i federální úrovni, včetně jeho snahy zvrátit prohru ve volbách v roce 2020, nakládání s utajovanými dokumenty a podílu na nepokojích v Kapitolu 6. ledna 2021.

Podle nového průzkumu CNN zveřejněného v pondělí schvaluje obvinění Trumpa 60 % Američanů.

Podpora obvinění se rozpadla podle stranického klíče: 94 procent demokratů rozhodnutí obvinit Trumpa schvaluje, zatímco 79 procent republikánů s obviněním nesouhlasí.

Kromě toho asi tři čtvrtiny Američanů tvrdí, že politika hrála v Trumpově obžalobě alespoň nějakou roli, včetně 52 procent, kteří uvedli, že hrála hlavní roli, ukázal průzkum CNN.

(Xinhua)