Home Zahraničí Ukrajina nemá bez USA prostředky na platy státních zaměstnanců

Ukrajina nemá bez USA prostředky na platy státních zaměstnanců

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Ukrajinská vláda se může potýkat s nedostatkem peněz potřebných na výplatu platů státních zaměstnanců, pokud americký Kongres neschválí »další finanční injekci«. Informoval o tom list The Wall Street Journal s odvoláním na ukrajinské a americké představitele.

Ukrajinské ministerstvo financí předpokládalo, že napjatá situace kolem schvalování rozpočtu v USA by mohla vést ke zpoždění plateb pro Kyjev. Má proto potřebné prostředky na říjen, ale pak možná bude muset snížit výplaty státním zaměstnancům nebo se pokusit vzít si půjčku, uvedl pro list ukrajinský úředník.

Kromě toho může podle listu ukončení pomoci ze strany Spojených států vyvolat na Ukrajině nárůst nespokojenosti a její prezident Volodymyr Zelenský bude pravděpodobně tvrdě kritizován opozicí uvnitř země.

Americký úředník vysvětlil listu The Wall Street Journal, že americká Agentura pro mezinárodní rozvoj zpracuje říjnový převod finančních prostředků v hodnotě 1,15 miliardy dolarů v rámci programu Světové banky, pokud Ukrajina předloží důkazy, že předchozí platbu řádně využila. Osud dalších plateb je zatím nejasný.

Mezitím platy 150 000 státních zaměstnanců a více než 500 000 zaměstnanců ukrajinských vzdělávacích institucí, stejně jako některé státní výdaje, od zdravotní péče po dotace na bydlení, skutečně závisí na platbách z USA a dalších zemí poskytujících Kyjevu finanční pomoc, uvedl list.

Americký Kongres schválil a prezident Joe Biden o víkendu podepsal návrh zákona, který umožňuje pokračovat v poskytování prostředků na provoz federální vlády země v případě, že nebude schválen státní rozpočet na fiskální rok 2024. Z podnětu opoziční Republikánské strany USA však byla z dokumentu odstraněna ustanovení o nové významné finanční pomoci Ukrajině.

Výkonná moc požadovala od zákonodárné moci 13 miliard dolarů jako dodatečné výdaje ve fiskálním roce 2023 na mimořádnou vojenskou pomoc Kyjevu. Kromě toho bylo požadováno 8,5 miliardy dolarů na hospodářskou a bezpečnostní pomoc Ukrajině a několika dalším zemím. Tyto ani žádné podobné položky nebyly zahrnuty do dokumentu schváleného Kongresem, který Biden podepsal 30. září.

Americký prezident 1. října prohlásil, že Washington bude i nadále poskytovat Kyjevu pomoc, a vyzval republikány v Kongresu, aby tyto iniciativy podpořili.

(TASS)

3 KOMENTÁŘE

  1. 💍🇺🇦Manželka ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Olena utratila v New Yorku přes 1 milion dolarů za šperky Cartier, píše americký časopis.

    V té době Zelenskyj vystupoval se svým prvním osobním projevem na Valném shromáždění OSN a požadoval od Západu pomoc a dodávky zbraní.

    ➡️Návštěva obchodu Cartier nemohla zůstat bez povšimnutí, jelikož po ní byla propuštěna jedna ze zaměstnankyň. Právě ona zveřejnila šek na nákup Zelenské v hodnotě jednoho milionu dolarů.

    Sledujte @neCT24 | 42TČen

  2. USA si platí ukrajinské nacisty.
    Ukrajinští nacisti jsou zaměstnanci establishmentu USA. Stejně tak platí ukrajinské nacisty Fiala a Rychetského Pětikoalice a Pavel našimi českými penězi.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here