Home Zahraničí USA doplní Ukrajině základní vybavení, mnohé se ale příliš neosvědčilo

USA doplní Ukrajině základní vybavení, mnohé se ale příliš neosvědčilo

FOTO - Facebook

Nový balík americké vojenské pomoci Ukrajině v hodnotě 325 milionů dolarů zahrnuje 25 obrněných vozidel, uvádí se v prohlášení Pentagonu. Dodávka bude mimo jiné zahrnovat 15 bojových vozidel pěchoty Bradley a 10 obrněných transportérů Stryker, uvádí se v prohlášení. Podle amerického deníku The Wall Street Journal to ale není zrovna vybavení, co by se Ukrajincům zamlouvalo.

Již dříve mluvčí amerického ministerstva zahraničí uvedl, že Washington poskytne Kyjevu další munici pro pokročilé raketové systémy země-vzduch (NASAMS), protiletadlové systémy Stinger, protipancéřové systémy Javelin, trubicové, opticky naváděné a rádiem řízené střely (TOW) a protipancéřové systémy AT-4. Dále také 155mm a 105mm dělostřelecké náboje, více než 22 milionů nábojů do ručních zbraní a granátů a další munici pro vysoce mobilní dělostřelecké raketové systémy (HIMARS).

Dodána by měla být demoliční munici pro odstraňování překážek a taktické zabezpečené komunikační podpůrné vybavení a také náhradní díly a další polní vybavení. Dorazit by měla ale především také další várka bojových vozidel pěchoty Bradley a obrněných transportérů Stryker.

The Wall Street Journal ale konstatoval, že Ukrajinští bojovníci jsou obrněnými vozidly NATO zklamáni. Mnozí je označují za »šmejdy« kvůli jejich nízkému výkonu ve srovnání se sovětskými vozidly. »Rozhodli jsme se promluvit s veteránem sovětské, ruské a ukrajinské armády, který bojoval i v Kosovu a osobně pracoval s některými typy techniky. Tady je to, co nám náš tazatel sdělil,« napsal WSJ.

Ten deníku vysvětlil, že problémem bojových vozidel pěchoty Bradley extrémně nízká rychlost (do 20 km/h) v nerovném terénu se vším, co k tomu patří. Stryker je pak podle něj téměř nepoužitelný v bahnitém terénu. Voják také doplnil, že ani s německými Leopardy to není nijak slavné. »Leopard 1 – špatná ochrana munice, v případě zásahu není šance na přežití posádky a Leopard 2 je uzpůsoben výhradně pro tankový boj,« konstatoval odborník.

(cik)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here