Home Zahraničí V Srbsku nechtějí násilnosti, český ministr Lipavský protestuje

V Srbsku nechtějí násilnosti, český ministr Lipavský protestuje

Jan Lipavský FOTO - ČTK/Roman Vondrouš

Srbské ministerstvo vnitra zakázalo průvod EuroPride, který měl v sobotu projít Bělehradem na podporu homosexuálů a dalších sexuálních menšin. Zakázán je také chystaný souběžný protest jejich odpůrců. Ministerstvo své rozhodnutí zdůvodnilo obavami z výtržností.

Podle ministerstva, které cituje agentura APA, by během akce hrozilo »násilí, ničení majetku a jiné formy narušování veřejného pořádku ve větší míře«. Proti konání EuroPride protestovaly nacionalistické organizace i srbská pravoslavná církev.

Už na konci srpna o možném zákazu hovořil i srbský prezident Aleksandar Vučić. Pořadatelé bělehradské EuroPride pak ale dali najevo, že se akce nechtějí vzdát. Podle nich by se jí mohlo zúčastnit na 15 000 lidí.

Průvodem měl vyvrcholit týden akcí, které se však v Bělehradě dosud konají v uzavřených prostorech. EuroPride pořádá každý rok jiné evropské město.

Zákaz bělehradské EuroPride okamžitě odsoudil český ministr zahraničí Jan Lipavský. »Zásadně nesouhlasím s rozhodnutím srbského ministerstva vnitra, které zakázalo pochod EuroPride za práva LGBTI+ v Bělehradě,« napsal na Twitteru za použití zkratky, která označuje celé spektrum sexuálních menšin včetně leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob. »LGBT práva jsou lidská práva,« zdůraznil ministr za Piráty.

(čtk)