Home Zahraničí V září se bude hlasovat o Bidenově obžalobě, oznámil kongresman

V září se bude hlasovat o Bidenově obžalobě, oznámil kongresman

FOTO - pixabay

Hlasování ve Sněmovně reprezentantů USA o impeachmentu prezidenta Joe Bidena se uskuteční již v září, potřebný počet hlasů k zahájení procesu je k dispozici. Uvedl to předseda Výboru pro dohled a odpovědnost Sněmovny reprezentantů USA James Comer v rozhovoru pro televizní kanál Newsmax.

»Věřím, že Sněmovna reprezentantů bude hlasovat v září. Vše záleží na předsedovi Kevinu McCarthym, ale už jsem s ním o tom mluvil,« řekl Comer. »Věřím, že máme správný počet hlasů,« dodal.

V květnu republikáni z Výboru pro dohled a odpovědnost Sněmovny reprezentantů USA uvedli, že obdrželi důkazy o tom, že členové Bidenovy rodiny a jejich spolupracovníci dříve údajně obdrželi miliony dolarů ze zahraničí prostřednictvím sítě firem. Podle Comera se jedná o »složitou a podezřelou síť více než 20 společností«, kterou Bidenovi a jejich spolupracovníci využívali k obohacování. Většina těchto firem byly společnosti s ručením omezeným založené v době, kdy byl Biden viceprezidentem. Podle Comera bankovní záznamy ukazují, že Bidenova rodina, spřízněné osoby a jejich firmy obdržely od cizinců a jejich společností více než 10 milionů dolarů.

Průběh procesu

Impeachment podle Ústavy USA umožňuje stíhat odvoláním z funkce federální úředníky včetně prezidenta, pokud »budou shledáni vinnými z velezrady, úplatkářství nebo jiných vysokých zločinů a přestupků«.

»Výlučné právo« formulovat a vznést obvinění má Sněmovna reprezentantů. Kongresmani hlasují o postoupení věci svému právnímu výboru, kde se obvinění vyšetřují. Pokud jsou pro to důvody, je připravena skutečná obžaloba.

Po schválení výborem je dokument zaslán k posouzení celé Sněmovně reprezentantů. Jeho schválení vyžaduje prostou většinu hlasů, kterou při současném poměru sil v Kapitolu mohou republikánští zákonodárci teoreticky získat.

V případě schválení je obvinění postoupeno Senátu Kongresu, kde se procedura mění v soudní proces. Předsedá mu předseda Nejvyššího soudu Spojených států. Sněmovna reprezentantů ve skutečnosti vystupuje jako strana obžaloby, zatímco senátoři jako členové poroty. K tomu, aby došlo k impeachmentu, je zapotřebí nejméně dvou třetin hlasů senátorů. V současné době Senát ovládají demokraté.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here