Home Zahraničí Velká Británie zvýší zdravotní daň pro cizince o 66 procent

Velká Británie zvýší zdravotní daň pro cizince o 66 procent

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Britská vláda zvýší částku zdravotní daně pro imigranty o 66 procent. Podle prohlášení zveřejněného na internetových stránkách britské vlády tak kabinet hodlá financovat 6% zvýšení platů všech zaměstnanců Národní zdravotní služby (NHS), které bylo ve čtvrtek oznámeno.

»Vláda plánuje zvýšit hlavní sazbu imigrační zdravotní daně, aby zajistila plné pokrytí nákladů na zdravotní péči pro ty, kteří ji platí, a to nejméně na 1035 liber ročně,« uvádí se v prohlášení. Od roku 2019 činí poplatek, který musí platit všichni cizinci přijíždějící do Spojeného království na dobu delší než šest měsíců, 625 liber ročně. Když byl poplatek v roce 2015 zaveden poprvé, činil 200 liber.

Pro zahraniční studenty studující ve Spojeném království zůstane zachována snížená sazba zdravotní daně, ale zároveň se zvýší ze 470 na 776 liber ročně.

Podle britského ministerstva financí takové opatření přinese během dvou let přibližně 1,4 miliardy liber. Další 2 miliardy liber v roce 2023 a 3 miliardy liber v roce 2024 se ušetří snížením ministerských rozpočtů. Podle deníku The Daily Telegraph britská vláda v rámci doplnění rozpočtu rovněž zvýší náklady na migrační víza pro cizince.

Zvýšení platů má ukončit stávky

Ve čtvrtečním projevu premiér Spojeného království Rishi Sunak oznámil, že milionům zaměstnanců veřejného sektoru budou zvýšeny platy. Nejvíce se zvýší platy policistů a vězeňských úředníků (o 7 %), učitelů (6,5 %), lékařů a internistů NHS (6 %) a ozbrojených sil (5 %). Sunak však slíbil, že nebude zvyšovat daně a neuchýlí se k vládním půjčkám, aby se zabránilo podněcování inflace.

Premiér vyzval všechny odborové svazy, aby tyto návrhy přijaly a odvolaly stávky vyvolané prudkým růstem životních nákladů o 10,5 procenta do konce roku 2022 a o 8,7 procenta v současnosti (přepočteno na roční bázi). Stávky probíhají od konce roku 2022 a účastní se jich lékaři, státní zaměstnanci, železničáři, řidiči autobusů, pohraničníci, pošťáci, učitelé, vysokoškolští pedagogové a další profese. Sunak označil učiněnou nabídku za konečnou a varoval, že další jednání o zvýšení mezd již nebudou.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here