Home Zahraničí Vypuštění radioaktivní vody Japonskem je krajně nezodpovědné, tvrdí čínské ministerstvo zahraničí

Vypuštění radioaktivní vody Japonskem je krajně nezodpovědné, tvrdí čínské ministerstvo zahraničí

Skladovací nádrže používané k uchovávání zpracované vody v havarované jaderné elektrárně Fukušima Daiiči společnosti TEPCO v Okumě, prefektura Fukušima, Japonsko, 24. srpna 2023. FOTO - CFP

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wen-pin odsoudil Japonsko jako »extrémně nezodpovědné«, když komentoval nové kolo vypouštění odpadních vod kontaminovaných jadernými látkami do moře ze strany Japonska.

Havarovaná jaderná elektrárna Fukušima 1 začala ve čtvrtek vypouštět do moře třetí várku odpadních vod kontaminovaných jadernými látkami poté, co v předchozích dvou várkách vypustila 15 600 tun jaderných odpadních vod a v současné várce plánuje vypouštět stejné množství až do 20. listopadu.

Mluvčí čínského velvyslanectví v Japonsku vyjádřil stejné obavy a uvedl, že postoj Číny k vypouštění je jasný. »Pokračující vypouštění jaderně kontaminované vody Japonskem představuje velké riziko pro bezpečnost světového mořského prostředí,« uvedl mluvčí.

Protestní akce vyzývající jihokorejskou vládu k zákazu dovozu japonských výrobků z mořských živočichů, Soul, Jižní Korea, 2. listopadu 2023. FOTO – CFP

Jaderný incident

Dva z pěti zaměstnanců byli hospitalizováni poté, co byli minulý týden v jaderné elektrárně Fukušima 1 omylem postříkáni radioaktivní kapalinou, když čistili část potrubí pokročilého systému zpracování kapaliny, určeného k úpravě vody používané při chlazení jaderného paliva, které v elektrárně zůstává.

Úroveň tělesné radiace u nich neklesla pod určitou úroveň ani po téměř devíti hodinách, uvedla Japan Broadcasting Corporation s odvoláním na společnost.

Incident opět odhaluje chaotické vnitřní řízení společnosti TEPCO a její zvyk klamat veřejnost, řekl Wang. Plán »bezpečného a transparentního« vypouštění, který Japonsko deklarovalo, není vůbec přesvědčivý, dodal.

Wang vyzval Japonsko, aby čelilo znepokojení mezinárodního společenství, konzultovalo situaci se zúčastněnými stranami, zejména se sousedními zeměmi, a zodpovědně nakládalo s vodou kontaminovanou jadernými látkami.

Vyslovil se pro to, aby bylo vytvořeno mezinárodní monitorovací uspořádání s podstatnou účastí všech sousedních zemí Japonska a dalších zainteresovaných stran pro dlouhodobý časový horizont.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii by měla hrát konstruktivní roli, aby se zabránilo nenapravitelným následkům vypouštění jaderně kontaminované vody do moře.

Wang ve středu navíc upozornil, že řešení následků havárie ze strany společnosti TEPCO bylo v uplynulých dvanácti letech od havárie v jaderné elektrárně Fukušima velmi problematické, přičemž se několikrát objevily informace o tom, že společnost zpožďuje hlášení a utajuje následky havárie nebo manipuluje s důležitými údaji.

»Jak by společnost s tak špatnými výsledky zajistila bezpečnost a byla zodpovědná při řízení vypouštění, které bude trvat 30 let nebo ještě déle? Jak přesně japonský systém vypouštění látek do oceánu, který sám sebe prohlašuje za ‚bezpečný a transparentní‘, zajistí, že se lidé budou cítit bezpečně?« otázal se.

(pr)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here