ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena se začala připravovat na možné uzavření federální vlády, ke kterému by mohlo dojít, pokud se zákonodárci nedohodnou na prodloužení jejího financování do konce měsíce. Informoval o tom v pátek deník The Washington Post s odvoláním na své zdroje.

Podle nich Úřad pro řízení a rozpočet (OMB) Bílého domu doporučil vedoucím federálních úřadů, aby aktualizovali své pohotovostní plány pro případ zastavení financování, a také vypracoval návrh dopisu, který by mohli použít k informování zaměstnanců o situaci.

Jak publikace uvádí, po pozastavení financování vlády nebudou miliony státních zaměstnanců a vojáků dostávat své platy a federální programy – od inspekcí kvality potravin až po fondy péče o děti – budou zastaveny. Někteří z nich budou muset chodit do práce, ale výplatu nedostanou, dokud zákonodárci neschválí prodloužení financování. Kromě toho, uvádí publikace, by se mohly zavřít některé národní parky a muzea a na letištích po celé zemi by došlo k přerušení provozu a zpoždění.

Bílý dům koncem srpna požádal členy Kongresu, aby schválili krátkodobou iniciativu na prodloužení financování vlády a vyhnuli se tak možnému uzavření některých federálních úřadů. Ředitelka ABU Shalanda Youngová tehdy uvedla, že tato iniciativa poskytne zákonodárcům čas na dosažení kompromisu v rozpočtových otázkách. Usnesení zachová většinu výdajů na stejné úrovni po dobu, než se Kongres poradí.

Federální vláda bude muset být uzavřena, pokud zákonodárci do konce září neschválí rozpočet na příští fiskální rok, který na národní úrovni začíná 1. října.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here