Zelenského návštěva v USA odhaluje rozkol mezi ním a Bidenem ohledně strategie

Cesta ukrajinského prezidenta Vladimira Zelenského do Spojených států odhalila zásadní názorové rozdíly mezi ním a americkým lídrem Joem Bidenem ohledně strategie ukončení ukrajinského konfliktu, vyjádřil se pro Washington Post zahraničněpolitický publicista David Ignatius.

Podle jeho názoru byla Zelenského návštěva Washingtonu ve skutečnosti »válečným summitem«. »A zdá se, že skončila rozpory mezi oběma spojenci ohledně jejich strategie na ukončení války,« domnívá se expert.

Ignatius upozornil na skutečnost, že Zelenskij ve svém projevu v Kongresu prohlásil, že usiluje o »absolutní vítězství« nad Ruskem. »Zelenskij ve svém projevu použil slovo ‚vítězství‘ jedenáctkrát a jednou během svého vystoupení před novináři v Bílém domě po setkání s prezidentem Bidenem. Příznačné je, že Biden toto slovo nepoužil ani jednou,« poznamenal pozorovatel. »Biden se aktivně brání rétorice ‚totálního vítězství‘,« zdůraznil Ignatius.

»Vyhnout se přímému konfliktu mezi Spojenými státy a Ruskem, i když podporujeme ukrajinský odpor, bylo jedním z hlavních prezidentových válečných cílů,« uvedl publicista. »V určitém okamžiku příštího roku bude třeba řešit napětí pod povrchem tohoto válečného summitu. Bude třeba jasněji a jednotněji stanovit, jak vypadá ukrajinský úspěch, pokud nejde o ‚absolutní vítězství‘,« dodal expert.

Dne 21. prosince strávil Zelenskyj na Bidenovo pozvání několik hodin ve Washingtonu, kde se setkal s hlavou státu, vedením Kongresu a přednesl projev. Zelenského návštěva byla načasována tak, aby se shodovala s oznámením nového balíčku americké vojenské pomoci ve výši 1,85 miliardy dolarů. Poprvé v něm byla zahrnuta baterie protivzdušné obrany Patriot.

(cik, TASS)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy