Home Domácí Česko má za sebou tropickou noc, rekordně teplé je i dnešní ráno

Česko má za sebou tropickou noc, rekordně teplé je i dnešní ráno

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Česko zažilo takzvanou tropickou noc, kdy teploty v některých místech neklesly pod 20 stupňů Celsia. Pro několik dlouhodobě měřících stanic to byl rekord pro 10. červenec. Rekordně teplé je i dnešní ráno, například na západočeské stanici Dyleň teplota neklesla pod 22 stupňů. Na svém Facebooku o tom informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

»Nejčastěji se dnes ráno teploty pohybují mezi 20 a 16 stupni Celsia, na Moravě a ve Slezsku místy kolem 14 stupňů,« uvedli meteorologové.

Tropické teploty budou pokračovat i přes den. Na většině území přesáhnou 30 stupňů Celsia, na jihu Moravy se mohou dostat až na 36 stupňů. »A to i přes to, že přes nás dnes bude přecházet studená fronta. Ta přinese zvětšenou oblačnost a místy přeháňky nebo bouřky. Později odpoledne a večer už bude ale mraků opět od západu ubývat,« dodali meteorologové.

Kvůli vysokým teplotám je v celém Česku na dnešek vyhlášená výstraha, na jižní Moravě dokonce s vysokým stupněm nebezpečí. Podle ČHMÚ by měla vedra pokračovat i v dalších dnech, výstrahy chtějí meteorologové postupně upřesňovat. Teplotní rekordy padaly už o víkendu, například v neděli bylo v Doksanech na Litoměřicku 36,4 stupně Celsia.

Až do odvolání platí v ČR kvůli suchému a teplému počasí také výstraha před rizikem vzniku požárů. Některé kraje už zakázaly kouření a rozdělávání ohně na rizikových místech, jako jsou lesy, parky a okolí skladů sena a slámy.

(čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here