Home Domácí Covid v Česku je na ústupu, klesají počty nakažených i hospitalizovaných

Covid v Česku je na ústupu, klesají počty nakažených i hospitalizovaných

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Ve středu testy potvrdily 1137 nových případů nemoci covid-19, to je o 315 méně než ve stejný den předchozího týdne. Šíření nemoci zpomaluje třetí týden v řadě. U dalších 428 lidí testy odhalily podezření na opakovanou nákazu, což je také mezitýdenní pokles. S potvrzenou nákazou skončilo v nemocnicích téměř 900 pacientů, minulou středu bylo hospitalizovaných skoro 1400. Denně podle statistik umírá s covidem zpravidla víc než deset lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Pro vývoj epidemie je klíčový počet lidí, kteří s koronavirem skončí v nemocnicích a zejména na jednotkách intenzivní péče. Hospitalizovaných je podle posledních údajů 896 pozitivně testovaných na covid, stav 38 z nich lékaři hodnotí jako těžký. Oproti stejnému dni předchozího týdne klesl počet hospitalizací zhruba o čtvrtinu. Pacientů v těžkém stavu je nyní o 27 méně. Ještě před dvěma týdny bylo v nemocnicích kolem 2000 nakažených a vážný průběh mělo přes 70 z nich.

Zájem o testování v poslední době klesá. Ve středu zdravotníci provedli přes 6200 PCR a antigenních testů, o týden dřív jich bylo asi o 2600 víc.

Od začátku epidemie v březnu 2020 bylo v Česku potvrzeno přes 4,15 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou nákazu je víc než 355 000. Za celou dobu epidemie zemřelo 41 555 lidí s covidem-19. Denní počty úmrtí v poslední době rostou dvouciferným tempem.

Před rokem začínala velká vlna epidemie covidu, loni touto dobou přibývalo zhruba 6000 nakažených za den. Letos je ale podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) situace jiná. Existují novější vakcíny a léky, varianta koronaviru omikron je sice mnohem nakažlivější, ale má mírnější zdravotní dopady. Nouzový stav ani plošná opatření proto ministerstvo nechystá.

Další zvýšení počtu pozitivně testovaných očekává ministr ve druhé polovině listopadu a pokračovat bude zřejmě i v prosinci, lednu a únoru. Současné počty pozitivně testovaných ukazují podle odborníků jen část nakažených, většinou ty, kteří s příznaky dorazí k praktickému lékaři a koronavirem se nakazili poprvé. Opakované nákazy každý den tvoří asi třetinu navíc.

(jb, čtk)