Home Domácí Pátek byl dalším teplotně extrémním dnem, rekordy padly na polovině stanic

Pátek byl dalším teplotně extrémním dnem, rekordy padly na polovině stanic

Česko včera podle meteorologů zažilo teplotně extrémní den. Na mnoha místech v Čechách i na Moravě bylo výrazně více než 25 stupňů Celsia, což je hranice pro letní den. Rekordy padly na téměř polovině ze zhruba 160 stanic, které měří alespoň 30 let. Nejvíce včera naměřili v Kuchařovicích na Znojemsku, a to 27,9 stupně. Na Facebooku o tom informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Teplota v Kuchařovicích byla podle meteorologů vzhledem k roční době »těžko uvěřitelná«. Na této stanici zároveň jde o překonání historicky nejvyšší říjnové teploty. Ta byla včera překonána i v Dukovanech na Třebíčsku, kde odpoledne naměřili 26,5 stupně Celsia. »Tento rekord je o to výraznější, že víceméně všechny dosavadní říjnové rekordy padly v prvních říjnových dnech, ale nikoli v polovině měsíce,« uvedli meteorologové.

Nové maximum pro 13. říjen má například i Brod nad Dyjí, kde bylo 27,3 stupně. Ve Strakonicích se nejvyšší teplota dostala na 26,7 stupně, v Lednici na Břeclavsku na 26,6, v Praze-Libuši na 26,5, stejně jako v Žatci, Dukovanech a Pohořelicích. Přes 26 stupňů Celsia naměřili ještě v Českých Budějovicích-Rožnově, Plzni-Bolevci a Neumětelech na Berounsku.

Dnes letní teploty přeruší studená fronta. Na jižní Moravě budou ale odpolední maxima stále stoupat i výrazně nad 20 stupňů Celsia. Dalších minimálně pět dní bude už teplotně mnohem více odpovídat polovině října, odpolední maxima se budou pohybovat jen okolo 12 až 13 stupňů. Noční teploty budou klesat k nule, objeví se přízemní mrazíky a na horách může sněžit.

(čtk)

ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here