Home Domácí DDoS útoky na české firmy byly na konci prázdnin na vzestupu ...

DDoS útoky na české firmy byly na konci prázdnin na vzestupu i kvalitnější

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Počet i intenzita DDoS útoků na české firmy během srpna oproti klidné první polovině léta vzrostly. Již druhý měsíc po sobě mířilo nejvíce útoků z Ruska, stejná země navíc tentokrát kralovala i žebříčku intenzity útoků. Velkou hrozbou je přitom rostoucí kvalita a intenzita jednotlivých útoků.

Vyplývá to z pravidelné měsíční analýzy statistik provozu služeb FlowGuard české společnosti ComSource, která se zaměřuje na kyberbezpečnost, síťovou infrastrukturu a datovou analytiku.

»Přestože byl začátek léta z pohledu DDoS útoků relativně klidný, srpen to vynahradil. Vidět byla i souvislost některých útoků s klíčovými geopolitickými událostmi. Nejintenzivnější útoky byly 21. srpna. Obecně pak vidíme dva zřetelné trendy, které mají na kybernetickou bezpečnost českých firem velký vliv. Kromě již déle trvajícího nárůstu intenzity jednotlivých útoků se v poslední době stále častěji objevují i sofistikované útoky, které nejsou založeny na síle, ale využívají známé slabiny síťových zařízení. Jedinou prevencí před takovým útokem je dodržování upgradů všech zařízení v síti,« říká expert na kybernetickou bezpečnost a spolumajitel společnosti ComSource Jaroslav Cihelka.

V posledním měsíci velice výrazně narostl počet míst a zařízení, ze kterých útoky probíhají – počet zdrojových IP adres podílejících se na útocích se dostal na úroveň z dubna letošního roku. Zároveň přitom již několik měsíců v řadě roste intenzita jednotlivých útoků. Ty v některých případech dosahují intenzity i přes 100 Gbps, tedy i tisíckrát více, než je kapacita běžného firemního připojení. I několikaminutový útok na servery tak zajistí nedostupnost služeb či internetových stránek.

Podle přehledu DDoS útoků zachycených službami FlowGuard společnosti ComSource překročil v srpnu počet zemí, ze kterých na firmy a instituce v České republice útoky mířily, hodnotu 200. Nejvíce útoků bylo z Asie, žebříčku intenzity útoků kralovala Evropa. Z pohledu zemí bylo nejvíce útoků z Ruska, odkud směřovaly i nejintenzivnější útoky.

(zmk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here