Home Domácí Deváťáky čekají letos nejspíš změny v podávání přihlášek na střední školy

Deváťáky čekají letos nejspíš změny v podávání přihlášek na střední školy

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Nastupující deváťáky i jejich rodiče čekají letos nejspíš změny v procesu podávání přihlášek na SŠ. Po vypjaté situaci kolem převisu zájmu o některé SŠ a bouřlivých diskuzích mezi veřejností i v odborných kruzích chystá MŠMT na nadcházející školní rok změny v počtu podávaných přihlášek i v systému jejich podání.

Minulý týden Ministerstvo školství oznámilo, že právě dokončilo přípravu úpravy školského zákona v oblasti digitalizace. Návrh této úpravy počítá s možností podat tři přihlášky (namísto dosavadních dvou) s uvedením prioritizace škol. Tím by mělo dojít k rozřazení uchazečů na základě výsledků hned po jejich oznámení, což by výrazně zkrátilo dosavadní čekání a nejistotu, na jakou školu se žák dostal či nedostal.

Nicméně v tuto chvíli jde pouze návrh, který musí projít legislativním schválením sněmovny a je možné, že ještě dozná různých změn a úprav a bude tedy ještě nějakou dobu trvat, než budeme znát jeho finální podobu.

Do té doby deváťákům, rodičům i výchovným poradcům a dalším pedagogům nezbývá než vyčkávat a bedlivě sledovat situaci, aby všechny změny zaregistrovali včas a mohli se jim přizpůsobit.

Naštěstí to vypadá, že uměleckých škol s talentovou zkouškou, na které je potřeba podat přihlášky už do 30. listopadu, se tyto změny nedotknou. MŠMT se vyjádřilo v tom smyslu, že zvýšení počtu přihlášek ze dvou na tři se těchto škol skoro určitě týkat nebude.

Projekt Kam po devítce počítá i letos s podporou rodičů i deváťáků tak, aby díky dostatku informací byli klidní a mohli věci řešit včas a s jistotou.

Stejně jako v minulých letech bude od září k dispozici praktická informativní brožura Průvodce devítkou 2023-2024. Je určena rodičům deváťáků i deváťákům samotným a jak už název napovídá, najdou v ní »průvodce« vším, co je v průběhu devítky čeká a lze si ji zdarma stáhnout z webu kampodevitce.cz

Aktuální situaci ohledně změn pak mohou rodiče sledovat na webu www.kampodevitce.cz v záložce články a aktuality a také na FB stránce https://www.facebook.com/kampodevitce.cz.

(jb)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here