Dneškem definitivně končí vysílání programu ČT3, škrty budou pokračovat

Česká televize dnes po necelých třech letech ukončí vysílání programu ČT3, který původně vznikl jako společník seniorů na začátku koronavirové epidemie. Důvodem má být dlouhodobě nezvyšovaný koncesionářský poplatek a jeho klesající reálná hodnota. Od začátku vysílání si kanál pustilo sedm milionů diváků.

Po 1013 dnech vysílání se ČT3 s diváky dnes rozloučí českou komedií Saturnin. »O případném obnovení programu v dalších letech bude možné rozhodnout až v důsledku změny legislativy, která zajistí stabilitu a udržitelnost dlouhodobého financování ČT,« uvedla mluvčí veřejnoprávní televize Karolína Blinková.

Diváci přicházejí o oblíbené pořady

Programová nabídka ČT3 se opírala zejména o výběr z televizního fondu, tematické relace, jakými byly Pohybovky Pavla Kříže nebo Taneční pro starší a pokročilé se Zdeňkem Chlopčíkem, a základní informační servis s přehlednějším grafickým zpracováním i klidnějším tempem moderování. Mezi nejvyhledávanější pořady stanice patřily seriály Nemocnice na kraji města či Rozpaky kuchaře Svatopluka, hudebně-zábavní relace Televarieté, ale třeba také původní magazín Život na třetí, jenž nabízel praktické rady a tipy, nápady na volnočasové aktivity, cvičení nebo recepty.

V prvních měsících vysílala ČT3 osm hodin denně, následně se vysílací čas navýšil na 16 hodin a do programové nabídky díky tomu přibyly také zahraniční seriály typu Haló, haló!, Jistě, pane ministře či Randall a Hopkirk.

V boji za vyšší poplatky hrozí i propouštěním

ČT čeká od roku 2024 omezování výroby a vysílání a propouštění zaměstnanců, pokud se do té doby nezvýší koncesionářský poplatek ze stávajících 135 korun. Letos přijatá úsporná opatření nebudou podle Rady ČT po roce 2024 pro stávající rozsah činností stačit. ČT vybírá koncesionářský poplatek ve stávající výši od roku 2008. Od té doby se jeho reálná hodnota snížila na 86 korun. Za dva roky to kvůli rostoucí inflaci bude jen 50 korun. Pokud by výše poplatku rostla spolu s inflací, musel by být nyní 209 korun.

Rada schválila rozpočet ČT na příští rok s příjmy a výdaji 7,386 miliardy Kč, což je o tři procenta více než letos. Příjem z televizních poplatků se má zvýšit o pět milionů na 5,695 miliardy Kč. Rozpočet podle dozorčí komise pokrývá náklady na provoz šesti kanálů ČT, ale bude jej možné naplnit na úkor úspor ve výrobě a investicích. Rozpočet mimo jiné počítá s omezením dramatické tvorby proti letošku o 13 procent.

(jb, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy