Home Domácí Hnutí Přísaha: Vládní úsporný balíček je paskvil a neřeší vůbec nic

Hnutí Přísaha: Vládní úsporný balíček je paskvil a neřeší vůbec nic

Fialova vláda prosadila v Poslanecké sněmovně i přes tuhý odpor opozice úsporný balíček (více zde). Podle aktuální tiskové zprávy hnutí Přísaha, zaslané redakci iportaL24.cz, kabinet nevzal v potaz ani pozměňovací návrhy opozičních stran a zneužil svou mocenskou pozici. »Poslanci pětikoalice tak dali podobu asociálním daňovým opatřením, které navíc zvýší inflaci místo jejího potlačování,« uvádí se v tiskové zprávě. Předseda Přísahy Robert Šlachta označil »konsolidační« balíček za paskvil, proti kterému se hnutí jasně ohrazuje a vymezuje.

»Vládní opatření neřeší zásadní zlepšení hospodaření státu. Neřeší deficit, který zůstává ve stovkách miliard. Neřeší ekonomickou kriminalitu a daňové úniky. Neřeší zdanění nadnárodních korporací. Je to jeden velký omyl, který vznikl nekompetencí této vládní pětikoalice. Proto znovu důrazně opakuji, že Fialova vláda podvedla voliče a neumí vládnout této zemi. Umí jen brát těm nejpotřebnějším,« uvedl Šlachta.

Českou republiku totiž podle místopředsedkyně hnutí Karolíny Kubiskové trápí stagflace. »Hospodářsky nerosteme a k tomu se potýkáme s vysokou inflací. A vláda místo toho, aby přišla s prorůstovým řešením, ulevila lidem a stlačila inflaci, porušila snad veškeré předvolební sliby a chystá se zvedat skoro všechny daně. Přitom podle Lafferovy křivky se zvýšením daní ještě víc zaškrtí ekonomický růst, prohloubí recese a zvýší inflace. To je v této situaci holá ekonomická sebevražda,« vysvětlila Kubisková.

Kvůli vládnímu balíčku se totiž zvýší zdanění firmám o 2 procenta, o více než půl procenta se také zvednou odvody živnostníkům i zaměstnancům, kteří budou muset nově platit nemocenské pojištění. Obyvatelům ČR se zdraží i vodné, stočné, teplo a léky. »Připlatíme si taktéž za svoz odpadu, nápoje, kojeneckou vodu, dětské pleny, nebo dámské menstruační potřeby, které vláda skandálně zařadila do zvýšené sazby DPH procent. Vrcholem je ale skoro dvojnásobné zvýšení daně z nemovitostí, které nám ještě více zdraží už tak dost nedostupné bydlení,« vypočítala místopředsedkyně Přísahy.

Vláda se podle ní sice chlubí, jak pomůže lidem snížením DPH na potraviny. Snížení sazby jen o 3 procenta – z 15 na 12 procent – však místopředsedkyně hnutí považuje za výsměch občanům. »Do cen potravin se to totiž nejspíš ani nepromítne, protože zisky si především nadnárodní řetězce naženou na vyšších maržích. K tomu navíc Fialův kabinet ruší 22 daňových výjimek a slev včetně školkovného, slevy na studenta, nebo na manželku. A sliby pětikoalice o šetření na provozu a boji proti dotačnímu byznysu? Ty se ukázaly jenom jako další tahání peněz z kapes daňových poplatníků. Vždyť jen přehodili poplatky za obnovitelné zdroje a distribuci energií na lidi a firmy. Výsledkem budou dražší energie a ztráta konkurenceschopnosti našeho průmyslu,« zdůrazila Kubisková a upozornila i na to, že vláda navíc místo šetření na provozních výdajích škrtá peníze na investice a do klíčové infrastruktury.

Podle místopředsedkyně hnutí nabízí Přísaha lepší řešení, jak snížit inflaci i získat potřebné peníze pro stabilizaci státního rozpočtu. »Vláda musí především okamžitě začít šetřit u sebe. Ať se zaměří na své trafiky, politické neziskovky, předražené zakázky, a hlavně na daňové ráje, nadnárodní korporace a transferové ceny, kam nám utíkají stovky miliard. Naše hnutí také dlouhodobě volá po snížení počtu ministerstev, náměstků i poradců. Je třeba se razantně zaměřit i na spravedlivé zdanění nadměrných zisků, příjmů s nejasným původem či vyšší zdanění dividend,« vypočítala místopředsedkyně hnutí.

Dalším navrhovaným opatřením Přísahy, které by občanům ČR pomohlo, je i výrazné snížení DPH na základní potraviny. »Tím stlačíme inflaci a ulevíme lidem, aby jim zůstalo víc peněz v peněženkách. Potom budou více nakupovat, zvedne se spotřeba a podpoří ekonomický růst. Vláda musí zkrátka hledat peníze v provozu a tam, kde nám utíkají. Místo toho ždímá běžné občany, a proti tomu se striktně ohrazujeme,« dodala Kubisková.

(pk)

FOTO – iportaL24.cz/Petr Kojzar a archiv Přísahy

3 KOMENTÁŘE

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here