Home Domácí Dukovany již vyprodukovaly půl milionu gigawatthodin čisté energie

Dukovany již vyprodukovaly půl milionu gigawatthodin čisté energie

Jaderná elektrárna Dukovany FOTO - ČEZ

Historický milník zaznamenala Jaderná elektrárna Dukovany. Během 38 let své existence vyrobila 500 000 gigawatthodin (GWh) energie. Informoval o tom na webu společnosti ČEZ její mluvčí Jiří Bezděk s tím, že díky této bezemisní energii nemuselo být do ovzduší vypuštěno přes 200 milionů tun emisí oxidu uhličitého, které vznikají při spalování fosilních paliv.

Dukovanští energetici dodali do přenosové sítě přesně 500 000 GWh čisté bezemisní elektrické energie na přelomu července a srpna. Tato energie by při současné spotřebě stačila na pokrytí celkové spotřeby České republiky nejméně na osm let.

»Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín jsou našimi klíčovými bezemisními zdroji elektrické energie. Od začátku provozu jsme do modernizace a údržby Dukovan investovali desítky miliard korun, které umožní plánovaný bezpečný a spolehlivý provoz k horizontu nejméně 60 let,« řekl při té příležitosti člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

Zkušební provoz prvního výrobního bloku začal 3. května 1985. O deset měsíců později energetici spustili druhý výrobní blok a v prosinci téhož roku třetí. Čtvrtý výrobní blok je v provozu od 19. července 1987. Tempo spouštění čtyř bloků v průběhu tří po sobě jdoucích let je historickým úspěchem českého energetického průmyslu, kterého dodnes dosáhlo jen pár zemí světa.

»Díky postupným modernizacím se nám od spuštění elektrárny Dukovany podařilo bezpečně zvýšit výkon všech čtyř dukovanských bloků z původních 440 MWe na současných 500 MWe. Stále hledáme možnosti zlepšování i nová technická řešení posilující spolehlivost i bezpečnost provozu. Podmínky pro provoz se stále vyvíjí a my reagujeme tak, abychom splňovali všechny současné i budoucí požadavky,« uvedl ředitel elektrárny Roman Havlín.

Aktuálně jsou v Jaderné elektrárně v provozu tři ze čtyř dukovanských bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

(ici)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here