Home Domácí Ještě jedny volby neskončily a někde už se blíží další

Ještě jedny volby neskončily a někde už se blíží další

FOTO - iportaL24.cz/Marcela Špičková

Ve třech desítkách obcí, kde od zářijových komunálních voleb klesl počet zastupitelů pod zákonné minimum, nebo se po volbách nepodařilo zastupitelstvo vůbec ustavit, se uskuteční nové komunální volby. Podařilo se tam sestavit a včas podat kandidátní listiny, termín pro jejich předložení vypršel dnes v 16.00. Nové volby tam ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) vyhlásil na sobotu 25. března.

Do nových obecních voleb v šesti obcích na Vysočině podali zájemci 17 kandidátek, většinou společných. Volby se budou opakovat v Horní Myslové na Jihlavsku, Hojanovicích na Pelhřimovsku, ve Lhánicích na Třebíčsku a v obcích Matějov, Sklené nad Oslavou a Sviny na Žďársku, protože počet jejich zastupitelů klesl pod zákonnou mez. Nové volby je nutné vyhlásit, pokud počet zastupitelů klesne pod pět a nejsou náhradníci.

Kandidátní listiny se podařilo sestavit a včas podat ve všech osmi středočeských obcích, kde po loňských podzimních volbách klesl počet zastupitelů pod zákonné minimum, nebo se nepodařilo zastupitelstvo vůbec ustavit. Jde o Bohdaneč a Soběšín na Kutnohorsku, Charvatce a Ujkovice na Mladoboleslavsku, Narysov na Příbramsku, Pašinku na Kolínsku, Podmoky na Nymbursku a Mratín v okrese Praha-východ.

Volby se budou opakovat rovněž ve třech obcích Plzeňského kraje. V Hradišti na Rokycansku a v Nové Vsi na jižním Plzeňsku podala kandidátky dvě sdružení nezávislých kandidátů a v Dlažově na Klatovsku podalo jednotlivě kandidátky 14 nezávislých kandidátů. Dřív, než mohla nová zastupitelstva v Hradišti, v Dlažově a v Nové Vsi začít po loňských komunálních volbách pracovat, rezignovalo v nich několik zastupitelů. Počet členů tak klesl pod zákonné minimum. V Hradišti i v Nové Vsi tak stále pracují předchozí starostové a místostarostové, v Dlažově si zastupitelstvo před rezignací části členů ještě zvolilo novou starostku a místostarostu.

V Jihočeském kraji se volby zopakují ve městě Rožmberk nad Vltavou, kde bude na výběr ze čtyř kandidátek, v obci Křenovice na Písecku, kde se o hlasy utkají zástupci dvou sdružení, a v obci Borovany na Písecku, kde kandiduje 14 lidí. Voliči tam v zářijových volbách z deseti kandidátů zvolili sedm, ustavující schůze se konala 19. října a starostou byl zvolen Martin Šebek. Podle informací na webu obce koncem října na svůj mandát rezignovala dlouholetá starostka Ivana Dolejšková a po ní další dva zastupitelé. Obec se tak dostala pod zákonnou mez pěti zastupitelů.

Nové komunální volby se v březnu budou konat také například v Kamenné Horce na Svitavsku, Střížovicích na Kroměřížsku a v obci Seninka na Vsetínsku, dále v Radimovicích na Liberecku, Bílčicích na Bruntálsku či Horních Nětčicích a Přestavlkách na Přerovsku.

(zmk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here