Home Domácí Parkem roku 2023 je opravené Moravské náměstí v Brně

Parkem roku 2023 je opravené Moravské náměstí v Brně

Park na Moravském náměstí v Brně

Pestrá kombinace květin, ošetřené původní vzrostlé stromy i nově vysazené, dominantní vodní plocha. Park na Moravském náměstí v centru Brna si po nákladné proměně lidé oblíbili a intenzivně ho využívají k setkávání i odpočinku. Komplexní architektonický přístup nadchl také odbornou porotu, která jej vybrala jako Park roku 2023. Výsledky 17. ročníku soutěže vyhlásila Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu, z.s. a Svaz zakládání a údržby zeleně, z.s. ve čtvrtek v Humpolci. Přihlásilo se do něj rekordních třicet děl krajinářské architektury. Z osmi oceněných jsou čtyři z jižní Moravy.

Zástupci měst a obcí, krajinářští architekti, soukromí investoři i realizační firmy přihlásili do letošního ročníku soutěže dva a půl krát více děl než v minulém ročníku. Nebyli mezi nimi jen parky, ale i jiná veřejnosti přístupná díla krajinářské architektury včetně naučné stezky nebo zámecké zahrady. Ze třiceti děl porotci na základě dodaných podkladů vybrali třináct, která koncem září navštívili. »Prohlídky děl na místě mají obrovský význam, protože žádná fotografie, popis ani výkres se nevyrovná přímému zážitku. Je také stále potřeba mít v patrnosti, že soutěžní přehlídka Park roku nehodnotí pouze kvalitu návrhu, ale také kvalitu realizace, rostlin a aktuální péči o dílo,« zdůrazňuje členka poroty krajinářská architektka Jitka Trevisan.

Pětičlenná odborná porota kromě hlavní ceny udělila i tři další ceny a tři čestná uznání. Druhým favoritem na nejvyšší stupínek byl příkladně a citlivě obnovený Jubilejní park ve Znojmě, o který také zahradníci dokonale pečují. »Při vstupu do parku jsme se přenesli do meziválečného období. Autentické a kvalitně zrestaurované dílo Josefa Kumpána svědčí o kvalitě projektu i obětavé péči města,« podotýká Tóth.

»Soutěžní přehlídka a s ní spojená propagace dobrých příkladů může inspirovat a motivovat další obce a jiné zadavatele ke změně veřejného prostoru k lepšímu,« uvedla ředitelka pořádajícího Svazu zakládání a údržby zeleně Jana Šimečková. V soutěži probíhalo i hlasování o Cenu veřejnosti, do které se od poloviny září do poloviny října na webu http://www.parkroku.cz zapojily tisíce hlasujících. Vítězství v této kategorii si po napínavém souboji odnesla znovuzrozená zahrada vily Panowských v Ivančicích se ziskem 17 013 hlasů.

(jb)

FOTO – parkroku.cz

1 KOMENTÁŘ

 1. „…Brno je zlatá loď,
  Za děvčaty z Brna choď,
  Hm, jsou hezké, Hm, a mladá.
  Brno je zlatá loď,
  Za děvčaty z Brna choď,
  Hm, jsou hezké,
  Hm, a chytrá….
  🙂

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here