Evropský týden testování na HIV a žloutenku nabídne zdarma anonymní testy

V rámci devátého ročníku celoevropské kampaně se mohou lidé příští týden zdarma otestovat na HIV a žloutenku typu B a C. Ve všech krajích se otevře 82 testovacích míst, a to v kamenných poradnách i na mobilních stanovištích. V tiskové zprávě o tom informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ), který akci v České republice koordinuje.

»Na HIV může být testován každý, anonymně a zdarma. Zdarma může být také každý testován na žloutenky B, C a eventuálně i na syfilis. Pro osoby s pozitivním výsledkem testování na HIV se otevírá cesta k okamžité léčbě v některém z osmi HIV center,« uvedla ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková.

HIV infekce se podle odborníků nemusí projevit řadu let, infikovaný člověk často nemá výraznější zdravotní potíže. Až test odhalí nákazu spolehlivě. Včas diagnostikovaný a léčený pacient s infekcí HIV nemusí žít kratší dobu než zdraví lidé. Díky moderním lékům se riziko šíření infekce minimalizuje a většina nemá žádné zdravotní potíže.

Přehled všech zapojených testovacích míst s aktuální otvírací dobou najdou zájemci na webu www.tadyted.com. Pro cizince jsou připraveny základní informace o HIV a pohlavně přenosných nemocech v deseti jazykových mutacích. Evropský týden testování se koná od 21. do 28. listopadu.

Česká republika podle Státního zdravotního ústavu patří k zemím s relativně nízkou úrovní HIV a AIDS. Zatím nejvyšší roční počet případů AIDS v ČR byl zaznamenán v roce 2016, kdy dosáhl počtu 286. V dalších dvou letech následoval výrazný pokles a potom počty začaly zase stoupat, v letech 2019 a 2020 bylo zjištěno 222 a 251 případů. Loni bylo v ČR zachyceno 233 nových případů infekce HIV a letos do konce září 221, asi o 18 procent více než ve stejném období minulého roku.

Od zahájení sledování infekce HIV v zemi, tedy od října 1985, bylo v Česku podle zprávy SZÚ celkově zjištěno 4074 případů HIV pozitivních. Přes 500 lidí s nákazou zemřelo.

Virus HIV napadá bílé krvinky, takzvané lymfocyty, které jsou nezbytné pro imunitu. Jejich množství po nakažení do zhruba šesti týdnů prudce klesne. Pak se propad zastaví a situace se zlepší. Postupně ale tento typ bílých krvinek znovu ubývá, což může trvat i osm let. Po nich obvykle propuká nemoc AIDS, která je bez léčby smrtelná.

(jb, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy