Home Domácí V případu největšího požáru v historii ČR padla obžaloba, pachateli hrozí 15 let

V případu největšího požáru v historii ČR padla obžaloba, pachateli hrozí 15 let

FOTO - pixabay

Státní zástupce obžaloval muže v souvislosti se založením požáru v Českém Švýcarsku, který byl historicky nejrozsáhlejší na území České republiky. Bývalý dobrovolný strážce podle znalců věděl, co dělal. Informoval o tom dnes server iDNES s odvoláním na náměstkyni krajského státního zastupitelství Kateřinu Doušovou. Šestatřicetiletému muži hrozí až 15 let vězení. Obžalován je z obecného ohrožení a poškození cizí věci, podle vyšetřovatelů zapálil letos v dubnu na Děčínsku i rozhlednu nebo posedy.

Obžaloba byla podle Doušové tento týden poslána ke Krajskému soudu v Ústí nad Labem. Trestnou činnost podle Doušové doznával částečně, motiv mužova jednání není jasný.

Obžalovaný je vazbě. Podle vyšetřovatelů způsobil všemi svými činy škodu 350 milionů korun. Dozorující státní zástupce pro něj v podané obžalobě navrhuje trest zhruba v polovině výše zmíněného rozmezí, tedy kolem 12 let a ochranné léčení v ústavní formě.

Požár u Hřenska v blízkosti česko-německých hranic vypukl loni v noci na 24. července. Likvidace požáru byla velmi náročná. Vystřídalo se u ní 6000 hasičů. Uhasit se ho podařilo po 20 dnech. Požár se rozšířil na více než 1000 hektarů. Zásah v Českém Švýcarsku komplikovalo především obrovské sucho, vysoké teploty, silný vítr a nepřístupný terén. Práce zasahujících hasičů byla fyzicky velmi náročná, potýkali se s všudypřítomným kouřem a popelem, nebezpečím padajících stromů.

(čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here