Na snímku pořízeném 17. února 2023 jsou robotické paže na výrobní lince sklárny ve městě Ťia-mu-si v severovýchodní čínské provincii Chej-lung-ťiang. FOTO - Xinhua/Wang Jianwei

Reálný hrubý domácí produkt (HDP) Číny by měl v roce 2023 vzrůst o 5,4 procenta, uvedl v úterý Mezinárodní měnový fond (MMF).

»Čínská ekonomika je na dobré cestě splnit vládní cíl růstu pro rok 2023, což svědčí o silném oživení po skončení covidové krize,« uvádí se v prohlášení, které po návštěvě Číny učinila první náměstkyně výkonného ředitele MMF Gita Gopinathová.

Tým MMF pod vedením Sonali Jain-Chandrové, vedoucí mise pro Čínu, byl v zemi na návštěvě mezi 26. říjnem a 7. listopadem, aby vedl jednání ohledně konzultace podle článku IV na rok 2023.

Tým mise vedl konstruktivní diskuse s vrcholnými představiteli vlády, Čínské lidové banky, zástupci soukromého sektoru a akademiky, aby se navzájem podělili o názory na ekonomické vyhlídky a rizika, pokrok v reformách a výzvy či na politická opatření.

Gopinathová se připojila k politickým diskusím a na konci návštěvy vydala prohlášení.

Na tiskovém brífinku na závěr mise v úterý v Pekingu Gopinathová uvedla, že prognóza reflektuje revizi směrem nahoru o 0,4 procentního bodu v roce 2023 oproti Světovému ekonomickému výhledu zveřejněnému v říjnu, a to v důsledku silnějšího než očekávaného výsledku za třetí čtvrtletí a nedávno oznámených opatřeních.

»Rostoucí vedoucí úloha Číny při řešení globálních výzev, jako je klimatická a dluhová krize, je pro Čínu a celý svět zásadní. Úloha Číny při podpoře restrukturalizace dluhu v zemích s nízkými příjmy a ve zranitelných zemích je vítána a pro včasné oddlužení je třeba pokračovat ve vývoji,« uvádí se v prohlášení.

Thomas Helbling, zástupce ředitele odboru MMF pro Asii a Tichomoří, na brífinku uvedl, že příležitosti Číny do budoucna vyplývají z dobrých základních ukazatelů, včetně lidského kapitálu a dobrého podnikatelského prostředí.

Čína se posunula na vyšší úroveň hodnotového řetězce a posílila výzkum a vývoj, uvedl Helbling a dodal, že »bychom očekávali, že výzkum a vývoj a inovace budou v budoucnu hrát velkou roli«.

Ve třetím čtvrtletí (Q3) vzrostl čínský HDP o 4,9 %, což je o 1,3 % více než ve druhém čtvrtletí. V prvních třech čtvrtletích roku 2023 vzrostl podle Národního statistického úřadu meziročně o 5,2 procenta.

Ke splnění ročního růstového cíle ve výši přibližně 5 % stačí Číně ve čtvrtém čtvrtletí meziroční růst HDP o 4,4 %.

Po zveřejnění údajů o čínské ekonomice za první tři čtvrtletí, kdy výsledky za třetí čtvrtletí překonaly očekávání trhu, vyjádřila řada mezinárodních finančních institucí optimismus ohledně výhledu růstu Číny v roce 2023 s tím, že se kumulují pozitivní faktory.

Banka UBS zvýšila svou prognózu růstu čínského HDP v roce 2023 na 5,2 % z předchozích 4,8 %, přičemž vzhledem k rostoucímu množství optimistických údajů zvýšily prognózu celoročního růstu čínského HDP i Deutsche Bank, Nomura a JP Morgan.

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here