Více než čtvrtina lidí si při cestách nepřipojišťuje riziko covidu

Více než čtvrtina lidí, konkrétně 27 procent, si v cestovním pojištění před cestou do zahraničí nepřipojišťuje riziko nemoci covid-19. Velké množství lidí také podceňuje pojistné limity a spokojí se s nejlevnější variantou pojištění.

Vyplývá to z dat, které získal pojišťovací srovnávač Rixo.cz mezi 10 000 klienty, kteří si přes něj sjednali cestovní pojištění.

Z dat epidemiologů vyplývá, že s létem do Evropy přichází nová vlna koronaviru, zejména v zemích na jihu Evropy. Výrazný růst výskytu nákazy hlásí například Portugalsko, Německo, Francie či Rakousko. »Připojištění rizika covidu kryje léčebné výlohy v zahraničí na nezbytné a přiměřené náklady na léčení tohoto onemocnění. Určitě jde o riziko, které je dobré mít pojištěné,« uvedl Martin Ždímal z Rixo.cz.

Klíčovými položkami cestovního pojištění jsou podle něj ty, které souvisí se zdravím – to znamená úhrady léčebných výloh za ošetření, pobyty v nemocnici, předepsání léků a převozy k lékaři. Lidé podle Ždímala také často podceňují pojistné limity. »Mnohdy se tak mohou dostat do velmi nepříjemné situace, kdy náklady na léčbu přesáhnout několik milionů korun. Příliš se totiž stále neví, že se platby u lékaře v cizině řeší podle práva a zvyklostí dané země. Co u v ČR pokryje běžné zdravotní pojištění, může se v zahraničí vyšplhat na desítky tisíc až miliony korun,« dodal.

Když turista způsobí škodu nebo újmu na zdraví někomu jinému, může být taková událost podle Ždímala velmi drahá. Cizinci jsou zvyklí řešit jakoukoliv událost s právníkem a dostat vše, na co mají nárok, upozornil. »Pokud například v Chorvatsku nešťastnou náhodou zraníte německého turistu a ten bude muset být hospitalizovaný, můžete si být téměř jistí, že uhradíte veškeré náklady spojené nejen s léčbou, ale také například s ušlým ziskem za období, kdy nemůže pracovat,« podotkl Ždímal.

Při uzavírání pojištění je podle něj třeba ověřit, zda aktivity na dovolené nespadají mezi rizikové, které je třeba extra připojistit. »Mezi ty rizikové se řadí potápění, vysokohorská turistika či adrenalinové sporty. Pojistku lze také doplnit například o pojištění zavazadel nebo storno zájezdu či letu. Z naších statistik vyplývá, že si zavazadla pojišťuje 21 procent našich klientů, rizikové sporty osm procent,« doplnil Ždímal.

Na poslední chvíli, tedy v den odjezdu, si podle něj sjednává cestovní pojištění 15 procent klientů. Na 36 procent lidí se pojišťuje jeden den před nástupem na dovolenou, 24 procent dva až tři dny před odjezdem, desetina do pěti pracovních dnů a pět procent to řeší týden předem. Zbylých deset procent lidí si své cestovní pojištění sjednává s dostatečným předstihem před dovolenou, dodal expert.

(čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy