Home Domácí Babiš chce zrušit koncesionářské poplatky, podle koalice představuje bezpečnostní riziko

Babiš chce zrušit koncesionářské poplatky, podle koalice představuje bezpečnostní riziko

KOLÁŽ - iportaL24.cz/Jindřiška Brucknerová

Návrh předsedy nejsilnější opoziční strany Andreje Babiše zrušit koncesionářské poplatky rozohnil místopředsedu dolní komory Jana Bartoška (KDU-ČSL) natolik, že ho označil za bezpečnostní riziko státu. Proti tomu se dnes ostře vymezili poslanci hnutí ANO. Bartoškův výrok je podle nich »totálně za hranou«.

Babiš byl z dnešního jednání dolní komory řádně omluven. To hned v jejím úvodu kvitoval předseda poslanců ODS Marek Benda. »Chtěl jsem říct, když jsem poslouchal ty omluvy, že slyšíme jednu dobrou zprávu, že předseda nejsilnějšího opozičního hnutí tady dnes nebude, takže by mohl být klidnější den,« prohlásil.

Vzápětí vystoupila předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová s poukazem na Bartoškův televizní rozhovor, v němž mimo jiné uvedl, že Babiš je pro Českou republiku bezpečnostní riziko. Důvodem má být jeho návrh zrušit koncesionářské poplatky. Podle Bartoška by to znamenalo útok na svobodu a nezávislost, veřejnoprávní média by podle něj byla v tu chvíli vydíratelná. Podle Schillerové byl takový výrok »totálně za hranou«. »Já se ptám, je demokracie ohrožena v Británii, kde uvažují o zrušení koncesionářských poplatků? Je ohrožena v Německu, kde uvažují o jejich zrušení? Jděte říct paní prezidentce Čaputové, že Slovensko není demokratické, protože mají financování veřejnoprávních poplatků médií z rozpočtu,« prohlásila.

Současná vláda chce poplatky nejen zvednout, ale také rozšířit i pro ty, kteří nemají televizi, ale mají například notebook nebo telefon.

Bartošek si podle ní s Babišem vyřizoval účty na dálku jen proto, že téma zrušení poplatků, se kterým přišla ODS již v roce 2019, opět otevřel.

Nejdřív se pomodlí a pak si myslí, že si můžou dovolit všechno

»Tohle je pro mě naprosté chucpe,« prohlásila Schillerová. Její vystoupení provázely nesouhlasné reakce z koaličního tábora. »Ještě si zatleskejte, KDU ČSL, vy věřící, kteří se chodíte vždycky pomodlit, a pak asi máte pocit, že si můžete dovolit všechno. A to jsem já věřící člověk,« uvedla Schillerová směrem k lidoveckým poslancům za jejich nesouhlasného bouchání do lavic.

Připomněla, že Bartošek by se měl z titulu své funkce místopředsedy snažit být místopředsedou všech. Chtěla proto, aby se Sněmovna tím, jak se Bartošek chová, zabývala.

Bartošek označil její vystoupení za »více než úsměvné«. »Já si to skutečně myslím, to, co jsem řekl,« prohlásil. Babišem navrhované zrušení koncesionářských poplatků pro Českou televizi a Český rozhlas by podle Bartoška vedlo k ovládnutí těchto veřejnoprávních médií. Marian Jurečka (KDU-ČSL) zase poukazoval na Babišovy »rétorické výlevy«, které jdou podle něj za hranu slušného chování.

Na Babišovu obranu vystoupili i další poslanci ANO. Například Jaroslava Pokorná Jermanová prohlásila, že pokud je někdo pro Česko bezpečnostním rizikem, pak je to současná vláda. Podle Radka Vondráčka představuje ohrožení demokracie mimo jiné korespondenční systém voleb, který vládní koalice prosazuje jako součást kroků, aby se u moci udržela trvale. Chtěl, aby poslanci zařadili přednostně bod jednání »ohrožení demokracie«, kde by si mohli vyjasňovat, kdo či co je pro Českou republiku takovým nebezpečím.

Berenika Peštová se ohradila proti předhazování předlistopadové minulosti v případě předsedy ANO, zatímco u prezidenta Petra Pavla nevadila. Patrik Nacher v rámci požadavku na debatu o koncesionářských poplatcích odmítl tvrzení, že zastánci jejich zrušení představují riziko pro demokracii.

Opozice umlčována

Koalice zařazení ani jednoho z navrhovaných bodů nepřipustila. »Myslím si, že aspoň jeden bod jste mohli podpořit, protože to se nedá vymlčet, to se prostě nedá vymlčet,« uvedla po hlasování Schillerová a vzala si dvouhodinovou pauzu na jednání klubu.

Stejný požadavek vzápětí vznesl i předseda poslanců SPD Radim Fiala, kterému také vadilo, že koalice odmítla debatovat o zvýšení koncesionářských poplatků nebo ohrožení demokracie v ČR. »Tak, jak vy se chováte ve veřejnoprávních médiích a děláte propagaci svým názorům a ostatní jsou umlčováni jak na sociálních sítích, tak na webech a všude, tak to je pro nás nepřijatelné,« uvedl Fiala.

Schůze Sněmovny tak byla dnes ukončena hodinu a čtvrt po jejím zahájení, poslanci se znovu sejdou až v úterý 12. září odpoledne.

(jad)

5 KOMENTÁŘE

 1. Ve volbách vyjádřila VĚTŠINA Čechů aby byly zvýšené televizní a rozhlasové poplatky a aby byly zavedeny poplatky i z mobilů a to i z těch, které připojení na televizi nebo rozhlas TECHNICKY neumožňují.
  –Babka s dědou mají mobil aby si mohli zavolat záchranku nebo zavolat svým potomkům a vnučkám nebo vnukům nebo si zavolat o jinou pomoc, mobil bez možnosti připojit se k internetu nebo k rozhlasu.
  –Některé české bestie odhlasovali , ve volbách, že babce s dědou ZNEMOŽNÍ zavolat si záchranku , že jim znemožní vyžádat si potřebnou pomoc (např instalatéra, když jim praskne hadice na záchodě nebo vypadne elektřina nebo se pokazí plyn)
  –Babka s dědou nepřispívá policistů, hlídačům vězňů, celníkům a policistkám,hlídačkám vězňů, celnicím na VÝSLUHY. Nepřispívají státním zástupkyním a zástupcům ani soudkyním a soudcům na jejich platy.

 2. Hnutí ANO v parlamentu pomohlo Fialovi a Rychetského Pětikoalici a Pavlovi schválit ústavní většinou okupační smlouvu mezi Černochovou a USA.
  Pro okupační smlouvu hlasoval Babiš a Havlíček i Schillerová, která má vždycky plno keců proti Fialovi a Rychetského Pětikoalici, odteď jí nevěřím a nevěřím ani Babišovi a Havlíčkovi.
  ANO jsou od té doby pro mě parchanti, kteří si zaslouží jen opovržení za spolupráci s Fialou a Rychetského Pětikoalicí a s Pavlem.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here