Britové, kteří přijali ukrajinské uprchlíky, se stávají obětí podvodů a krádeží

Několik Britů, kteří otevřeli své domovy ukrajinským uprchlíkům, požaduje přísnější bezpečnostní kontroly poté, co se údajně stali obětí podvodů a krádeží ze strany svých hostů, uvedl ve svém článku deník Daily Mail.

Majitelé bytů se podle deníku obávají, že část z uprchlíků zneužívá britský sociální systém a žádá o dávky, přestože mnozí z nich jsou sami bohatí – utrácejí za nákupy v Harrodsu, za botoxové injekce a produkty Apple, aniž by měli povinnost platit nájem.

Od února loňského roku přijaly britské rodiny v rámci programu Domovy pro Ukrajinu necelých 170 000 Ukrajinců.

Program je však plný problémů, protože se v něm objevily desítky případů rozpadu vztahů mezi majiteli domů a hosty kvůli hlubokým kulturním rozdílům a finanční zátěži, která na majitele domů dopadá v souvislosti s pokračující krizí životních nákladů.

Britové, které tento proces zklamal, nyní vytvořili internetovou komunitu, aby si navzájem poskytli podporu.

Jsou mezi nimi oběti údajných krádeží a podvodů a podle jedné z vedoucích fóra, 53leté Emmy Nishigaki, i více než tucet paroháčů, jejichž manželům »zamotaly hlavu« jejich mladé návštěvnice. »Těmto mužům tyto mladé ženy zamotávají hlavu a ničí jim rodiny,« řekla.

Cestovní kanceláře přitom nabízely na Velikonoce zpáteční autobusové zájezdy na Ukrajinu, aby si Ukrajinci mohli »užít velikonoční svátky doma«. Takovéto zájezdy stály pouhých 55 liber (necelých 1500 Kč), přičemž autobusy odjížděly na Ukrajinu každý týden a cestujícím bylo podáváno šampaňské a croissanty, píše Daily Mail.

Ukrajinci, kteří přijíždějí do Británie v rámci programu Domovy pro Ukrajinu, zde mohou žít a pracovat (a žádat o dávky) od prvního dne. Při žádosti o státní pomoc musí sami deklarovat veškerý majetek, který na Ukrajině vlastní, ačkoli k němu pravděpodobně nebude přihlíženo.

Pokud jsou jejich deklarované úspory nižší než 16 000 liber (necelých půl milionu Kč), dostanou částečnou podporu a plnou podporu dostanou, pokud jsou nižší než 6000 liber (160 tisíc Kč). Budou mít také nadále nárok na podporu na péči o dítě a podporu na bydlení, pokud si najdou práci, za předpokladu, že jejich úspory zůstanou nižší než 16 000 liber.

Osoby, které dosáhly důchodového věku, mohou rovněž žádat o důchodový úvěr ve výši přibližně 200 liber týdně, avšak těm, kteří mají nahlášené úspory vyšší než 10 000 liber, se nárok sníží.

Někteří britští ubytovatelé se však domnívají, že řada Ukrajinců neuvádí, kolik peněz skutečně mají.

Jeden Brit nahrál do skupiny na Facebook obrázek dvou pouzder Apple AirPod a tašky Apple a napsal: »Tohle jsem našel v pytli na odpadky, který tam nechali. Žádná slova. Každý za 189 liber. Oni ale žádali o plné dávky.«

Další hostitelka se rozohnila: »Tento týden nakoupili naši ‚chudí‘ hosté z Ukrajiny… Medvídek z Harrodsu a dětské kousky (pro kamarádčino dítě, až se příští měsíc vrátí na Ukrajinu)… a sluneční brýle Dolce & Gabbana za více než 200 liber… asi nezbytná věc pro návštěvu válkou zmítané země.«

Mezitím se na sponzorských stránkách objevilo několik ukrajinských kosmetických firem, z nichž některé vznikly v posledních několika měsících, a nabízejí botox a permanentní make-up – což může stát až stovky liber za jednu návštěvu.

Další Britka zůstala ohromena, když narazila na fotografie svého domu, které byly použity k propagaci úklidové firmy, kterou založil její bývalý ukrajinský host. »Šest měsíců od odjezdu našich hostů jsem procházela Instagram a náhodou jsem viděla, že si vytvořila stránku pro úklidové služby – vtip na mnoha úrovních – poslední týden, kdy tu byla, se ptala, jak používat mop. Před měsícem napsala známému, aby se zeptal, jak vyčistit ledničku. Bydleli u nás sedm měsíců,« uvedla.

Přísnější kontrola

Vláda uvedla, že od zavedení přísnějších pravidel, včetně namátkových kontrol nahlášených adres, bylo z programu dávek vyloučeno více než 80 000 Ukrajinců.

Zdá se, že Británie bere tuto skutečnost na vědomí poté, co ministerstvo pro srovnávání úrovně minulý týden vydalo oficiální pokyny pro ubytovatele, aby hlásili své hosty – a naopak – kvůli podvodům s vízy, dávkami a imigrací, jakož i kvůli jakémukoli jinému druhu trestné činnosti.

Přichází poté, co bylo v lednu v rozsáhlé zprávě zjištěno, že údaje z cestovních pasů skutečných domácích byly použity při vícenásobných žádostech o víza.

Emma Nishigaki například zjistila, že její pas byl bez jejího vědomí použit až pro 22 žádostí o vízum. Učitelka matematiky tvrdí, že byla ve spojení s Ukrajinkou jménem Taťána, o které si myslela, že je její sponzorkou, a poté, co jí sdělila údaje ze svého pasu a adresu, které Ukrajinci žádající o program Domovy pro Ukrajinu potřebují, byla rychle zablokována. »Jedna matka a dcera, které jsem měla, byly milé, ale nechutně bohaté a žádaly o všechny možné dávky, včetně školních uniforem zdarma, kol, notebooků, univerzálního kreditu… vrátily se do Oděsy, když tam otec koupil dům za hotovost,« uvedla.

Podle ní jsou bezpochyby Ukrajinci, kteří skutečně potřebují pomoc, zejména z východu země, kde jsou boje nejsilnější. Ti, kteří ale podle ní odchází ze země, jsou »oportunističtí« migranti z bohatších oblastí na západě – jako je Kyjev -, kteří se již dlouho chtějí přestěhovat do Británie.

Podle Statisty byla v březnu Velká Británie pátou nejvyhledávanější zemí pro ukrajinské uprchlíky po Rusku, Polsku, Německu a Česku.

Podvody a korupce…

Daily Mail odhalil na sociálních sítích několik příspěvků, které nabízejí Ukrajincům přicházejícím do Británie falešné doklady, včetně řidičských průkazů a falešných osvědčení o zkouškách z angličtiny. »Můj první host se mě zeptal, u koho si může koupit řidičský průkaz,« pokračovala Nishigaki. »Když jsem trvala na tom, že si musí udělat test a jít přes úřad pro registraci řidičů, stěžoval si, že na Ukrajině ‚když něco chceš, tak si to prostě zaplatíš‘,« uvedlaNishigaki. »Také nechtěl pracovat, přestože jsem mu našla práci s platem 24 000 liber, zatímco on a jeho žena pobírali dávky jako samostatně žijící osoby,« dodala.

Ve skupině na Facebooku nazvané Skotsko pro Ukrajinu se pak zase zobrazoval desítky krabic cigaret, které vypadaly jako nelegálně dovezené z této válkou zmítané země, s popiskem v ukrajinštině, který vyzýval zájemce, aby se obrátili přímo na prodejce.

Mezitím podle Daily Mailu jedna ukrajinská webová stránka bezostyšně nabízí vytvoření falešných diplomů a kvalifikací, které lze použít v zahraničí, a chlubí se: »S naší pomocí můžete žít a pracovat v Evropě a USA!«

Několik hostitelů deníku sdělilo, že se cítí být »pořádně podvedeni« poté, co ubytovali ukrajinské rodiny – včetně jednoho páru, který zavolal policii poté, co jejich host údajně ukradl zboží v hodnotě tisíců liber a uprchl ze země. O svůj příběh se ale nechtěli podělit kvůli obavám z odvety, uzavírá Daily Mail.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy