Home Domácí Celková tuzemská produkce masa klesá kvůli pokračující likvidaci chovů prasat

Celková tuzemská produkce masa klesá kvůli pokračující likvidaci chovů prasat

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Pokles produkce masa pokračoval i v prvním čtvrtletí letošního roku. Podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu klesla jeho výroba meziročně o 2,2 procenta. Produkce hovězího přitom vzrostla o čtyři procenta na 17 486 tun a drůbežího o 1,1 % na 43 187. Výrazný propad ale byl opět zaznamenán u vepřového, a to o 6,7 % na 49 901 tun. Ceny zemědělských výrobců jatečných zvířat podle statistiků ještě stoupaly, tempo jejich růstu však zpomalilo. Mléka bylo od tuzemských producentů nakoupeno 805 682 tisíc litrů, meziročně o 1,9 % více.

Připomeňme, že v předchozím čtvrtletí klesla produkce masa o 2,8 %, přičemž výroba hovězího stagnovala, vepřového se propadla o 4,9 % a drůbežího klesla o 1,4 %. Mléka bylo naopak od tuzemských producentů nakoupeno o 1,4 % více

»Výroba vepřového masa klesá od začátku roku 2022 v důsledku omezování chovu prasnic a následného poklesu stavů prasat ve výkrmu. Vliv rostoucích cen za jatečná prasata se začíná projevovat stabilizací stavů prasnic, ale na druhou stranu byl zaznamenán pokles v předběžně kalkulované spotřebě vepřového masa,« konstatovala Renata Vodičková, vedoucí oddělení statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ.

»Výroba hovězího a drůbežího masa se ve 2. čtvrtletí mírně zvýšila. Přetrvávající zvýšená cena za jatečný skot se odrazila v nižší předběžně vypočítané spotřebě hovězího masa, kdežto u drůbežího se spotřeba zvýšila,« doplnila Markéta Fiedlerová z oddělení statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ.

Ceny výrobců dál rostly

Ceny zemědělských výrobců jatečného skotu byly vyšší meziročně o 0,9 %, chovatelé dostali v průměru 58,08 korun za kilogram v živém nebo 105,70 Kč/kg jatečné hmotnosti.

Ceny jatečných prasat se meziročně zvedly o 24,1 %. Průměrná cena dosáhla 41,60 Kč/kg živé hmotnosti nebo 54,081 Kč/kg jatečné hmotnosti.

Také ceny jatečných kuřat se výrazně meziročně navýšily, a to o 17,6 %. Výrobci prodávali jatečná kuřata I. třídy jakosti v průměru za 30,61 Kč/kg v živém.

Ceny zemědělských výrobců mléka se meziročně zvedly o 7,8 %. Průměrná cena litru mléka jakostní třídy Q dosáhla 11,60 Kč.

(ici)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here