Další rána do vazu kouče Patery. Sparta znovu prohrála

AKTUALIZOVÁNO

Vypadá to, že dny kouče Pavla Patery na lavičce hokejové Sparty jsou, nebo brzy budou, sečteny. Pražané znovu padli – tentokrát ve Vítkovicích 2:3. Jeden z největších favoritů na extrligový titul se krčí v závěru tabulky – a aby se místo snů o play off bál o existenci mezi elitou. Ano, tak hluboko klesl finalista poslední sezony…

Naopak Vítkovice v 18. kole i v sedmém domácím utkání sezony naplno zabodovaly. Dvěma góly a přihrávkou se to přičinil Dominik Lakatoš, jenž zápas rozhodl vítěznou brankou v přesilovce v čase 57:05. Pražané počtvrté za sebou nezískali ani bod a na vítězství v normální době čekají od 14. října.

»Jsem připravený na vše, uvidíme, jak se rozhodne vedení,« uvedl po utkání Patera. »Myslím si, že jsme měli více šancí, těch tutových, ale bohužel rozhodly speciální formace a Vítkovice v nich byly lepší. Dnešní výkon by mohl být odrazový můstek, hráli jsme dobře. Ale hapruje nám disciplína, udělali jsme zbytečný faul a Vítkovice dvakrát využily přesilovku,« dodal sparťanský kouč.

»Chceme poděkovat divákům, že nás takto podporovali. Šedesát minut byli tím pověstným hráčem navíc. Děkuji hráčům, jak k tomu přistoupili. S takto těžkým soupeřem to doma urvat, toho si velmi ceníme,« dodal Paterův protějšek Miloš Holaň.

Plzeň znovu ovládla derby

Hokejisté Plzně porazili Karlovy Vary 5:4 v prodloužení a uspěli tak i ve druhém západočeském derby v sezoně. Zápas rozhodl v čase 64:57 při hře bez brankáře Tomáš Mertl. Domácím nepomohly k úspěchu ani dvě branky Víta Jirky, v plzeňském dresu si dva góly a asistenci připsal Petr Zámorský. »Řekl bych, že to bylo vyrovnané utkání. Divoké utkání. Jsme šťastni, že jsme to takto zvládli. Po dlouhé době se nám podařilo zápas, kde prohráváme o dvě branky otočit, dostat se zpět do zápasu. Je to pro kluky strašně důležité, zejména pro psychiku. Ověřili jsme si, že se hraje šedesát minut,« radoval se plzeňský kouč Petr Kořínek.

Prodlužovalo se i v Kladně. Domácí hráči zvítězili nad Litvínovem po parádním obratu 3:2 v prodloužení. Severočeši dlouho směřovali za čtvrtou výhrou pod novým hlavním koučem Karlem Mlejnkem, když vedli krátce před koncem 2:0, ale domácí dvěma góly při hře bez gólmana srovnali krok a v čase 60:37 rozhodl o výhře Rytířů kapitán Tomáš Plekanec. Kladenští se tak vrátili v tabulce na 13. místo zpět před Litvínov. »My jsme dneska dvě třetiny totálně propadali a tahali za kratší konec, ale za výrazně kratší konec. Litvínov byl jasně lepší a kdyby to bylo po dvou třetinách 4:0 nebo 5:0, nemohl se nikdo moc divit. Ve třetí třetině jsme začali více bruslit a být v pohybu, vytvářeli jsme si i nějaké šance. Štěstí stálo při nás a vrátilo se nám to z Hradce Králové (7:8 v prodloužení). Dnes stál ten nahoře při nás, jsme šťastnější a máme dva body,« radoval se kladenský asistent Miroslav Mach.

Liberec vyhrál duel trápících se týmů

Liberec porazil Mladou Boleslav 6:2, ukončili sérii šesti porážek v řadě a v tabulce se posunuli na deváté místo. Naopak Bruslaři padli pošesté za sebou a klesli na sedmou pozici. Premiérovým hattrickem v extraligové kariéře se na vítězství domácích podílel útočník Adam Najman. »Od první minuty jsme šli válčit. Nepříznivá série se s námi táhla už dlouho a byli jsme křehcí. Hráči ale dřeli a ve třetí třetině za to byli odměněni góly a vítězstvím,« liboval si liberecký trenér Patrik Augusta.

Ve zbývajícím dnešním duelu hokejisté Českých Budějovic porazili Hradec Králové 2:1 a v domácím prostředí uspěli počtvrté za sebou. Utkání rozhodl v 58. minutě obránce Roman Vráblík. Motor se v tabulce posunul na 12. místo, Hradec Králové je desátý.

* * *

HC Vítkovice Ridera – HC Sparta Praha 3:2 (1:1, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 2. Lakatoš (Krieger, Roberts Bukarts), 37. Fridrich (Lakatoš), 58. Lakatoš (Gewiese, Marosz) – 14. E. Thorell (G. Thorell, M. Jandus), 43. Buchtele (Kempný). Rozhodčí: Kika, Obadal – Axman, Gebauer. Vyloučení: 3:5. Využití: 2:0. Diváci: 9095.

Bílí Tygři Liberec – BK Mladá Boleslav 6:2 (1:1, 1:1, 4:0)

Branky a nahrávky: 2. A. Najman (Vlach, Frolík), 32. A. Najman (Melancon, Birner), 44. Šír, 45. Flynn (Ordoš), 57. Balinskis (Filippi), 59. A. Najman (Melancon, Birner) – 18. M. Beránek (P. Kousal, Závora), 24. Eberle (Lunter). Rozhodčí: Šír, Úlehla – Komárek, Zíka. Vyloučení: 5:7, navíc Vlach – R. Jeřábek oba 5 min, Štich do konce utkání. Využití: 3:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 5101.

Rytíři Kladno – HC Verva Litvínov 3:2 v prodl. (0:1, 0:1, 2:0 – 1:0)

Branky a nahrávky: 58. Kubík (Klepiš, Slováček), 60. Zikmund (Beran, M. Procházka), 61. Plekanec (Cibulskis, Kubík) – 11. Havelka (Helt, Demel), 40. Kudrna (M. Sukeľ). Rozhodčí: Pilný, Šindel – Lhotský, Hnát. Vyloučení: 1:2. Bez využití. Diváci: 4379.

HC Motor České Budějovice – Mountfield Hradec Králové 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 27. Toman (Čachotský), 58. Vráblík (Štencel, Pech) – 35. Smoleňák (Lalancette, F. Pavlík). Rozhodčí: Pražák, Horák – Brejcha, Malý. Vyloučení: 4:5. Bez využití. Diváci: 6308.

HC Energie Karlovy Vary – HC Škoda Plzeň 4:5 v prodl. (0:0, 2:1, 2:3 – 0:1)

Branky a nahrávky: 25. Koblasa (Mikyska, O. Beránek), 26. Jiskra (Kohout, Redlich), 46. Jiskra (Redlich, Kohout), 60. Koblasa (Havlín, Gríger) – 22. Zámorský (Hrabík), 49. Blomstrand (Malát, Holešinský), 50. Zámorský (Rekonen, Kodýtek), 55. Holešinský (Zámorský), 65. Mertl (Blomstrand, Holešinský) . Rozhodčí: A. Jeřábek, Hejduk – Ondráček, Hynek. Vyloučení: 4:3. Využití: 0:1. Diváci: 4563.