Důchodci si zaslouží důstojný život, kritizuje vládní novelu opozice

Jediná úspora, se kterou současná vládní koalice dokázala přijít, je sebrat důchodcům peníze. Novinářům to před dnešním projednáváním vládní důchodové novely řekla předsedkyně klubu hnutí ANO Alena Schillerová. Postup vlády považuje za skandální. Další opoziční hnutí SPD hovoří v souvislosti s vládní novelou o okradení důchodců.

Sněmovna dnes začala novelu, která zpřísňuje pravidla předčasných důchodů a zavádí zpomalení řádných valorizací penzí, projednávat v závěrečném čtení. Novela také nahrazuje nynější pravidla mimořádných valorizací při vyšší inflaci dočasným přídavkem. Opozice s předlohou nesouhlasí a jejímu schválení se snaží zabránit. Vzhledem k početné převaze vládních poslanců je ale zřejmé, že marně. Nicméně prostor pro projednávání novely opozice využívá ke kritice vlády a závěrečné schvalování novely se jí daří odkládat. Pro schvalování zákonů jsou v jednacím řádu Sněmovny vyhrazeny středy a pátky vždy od 9. do 14. hodin. V debatě tak budou poslanci pokračovat v pátek, zda se dostanou i k závěrečnému schvalování, není zatím jisté.

»Pětikoalice pokračuje v tom, že jediná úspora, se kterou zatím dokázali navzdory svým slibům přijít, je sebrat důchodcům peníze. S tím naprosto zásadně nesouhlasíme,« uvedla Schillerová.

Kritizovala ministra financí Zbyňka Stanjuru (ODS), který podle ní kvůli tomu, že není schopný zabezpečit efektivní výběr stávajících daní, musí zvyšovat daně.

Likvidace důchodců kvůli tomu, že Babiš je důchodce

Předseda ANO Andrej Babiš se opřel do premiéra Petra Fialy (ODS) a jeho vystoupení ohledně inflace. »Tahle vláda je nejprolhanější v historii samostatné České republiky,« uvedl Babiš. Pozastavil se nad billboardem ODS, kde tvrdí, že krotí inflaci, tlačí na dodavatelské řetězce, a i proto jde inflace dolů. »Vážený pane premiére, vy tak můžete tlačit ráno v té místnosti, kde všichni ráno jdeme. To je maximum, co vy můžete tlačit,« prohlásil bývalý předseda vlády. Svého nástupce vyzval, aby se někdy vypravil mezi lidi. »Pane premiére, zkuste jít mezi lidi, vy vůbec nevíte, co se děje v této zemi,« uvedl Babiš. Vládu vyzval, aby nelikvidovala důchodce kvůli tomu, že Babiš je důchodce. »Důchodci postavili tuto zemi, máme jim být vděčni a zaslouží si důstojný život,« prohlásil bývalý premiér.

»Kdyby stát řídila umělá inteligence, tak by to dopadlo lépe,« řekl na plénu místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO).

Aleš Juchelka (ANO) informoval o tom, že hnutí připravilo osm pozměňovacích návrhů.

Desítku návrhů předložilo také hnutí SPD. Podle jeho předsedy Tomia Okamury jde o návrhy, které »hájí seniory«. Nynější kabinet označil za asociální, svým návrhem podle názoru šéfa SPD mimo jiné diskriminuje celoživotně pracující občany. »Navrhujete okradení důchodců o důchody,« uvedl šéf SPD.

Ve svém vystoupení vládu obvinil z toho, že podporuje inflaci, zdražování podle něho pokračuje. »Není pravdou, a občané to všichni vidí na svých peněženkách, že zboží a služby zlevňují,« řekl. Poukazoval také na související pokles reálných mezd. »Prokazatelně a objektivně jste Českou republiku uvrhli do úplně nejhorších čísel,« uvedl.

Zabránit opakování loňské situace s odchody do předčasného důchodu

Úpravy hájil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). »Pokud myslíme vážně na budoucnost našich dětí a vnoučat, je nutné, abychom k těmto změnám přistoupili,« uvedl Jurečka k celé důchodové reformě, jejíž stěžejní část by měli zákonodárci dostat k projednání příští rok. Půjde podle něho o stabilizaci důchodového systému, aby v roce 2050 nebyl v ročním deficitu vyšším než 350 miliard korun v současné hodnotě peněz. Nynější novela má podle ministra zabránit zejména tomu, aby se opakovala situace s vlnou odchodů do předčasného důchodu z loňského roku. »Novela je to, co je potřeba pro stabilizaci systému udělat,« uvedl ministr.

Naprostá většina změn by měla být účinná podle představ kabinetu od letošního září. Výjimkou je jeden ze čtyř parametrů zpřísnění podmínek pro předčasné důchody, u kterého vláda navrhla roční odklad. Změny jsou podle kabinetu nutné pro dlouhodobou udržitelnost důchodového systému. Opozice naopak mluví o šetření na penzistech, nebo dokonce o jejich okrádání či ožebračování.

Úvodní debata zabrala poslancům v červnu více než 13 hodin a druhé čtení zhruba osm hodin. Do debaty bylo na konci dnešního projednávání novely přihlášeno deset poslanců. V jednání budou pokračovat v pátek. Na začátku hlasování rozhodnou také o návrzích opozice na zamítnutí novely.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy