Home Pel mel Věda a příroda WHO vyzývá k naléhavým opatřením kvůli prudkému nárůstu počtu úmrtí v důsledku...

WHO vyzývá k naléhavým opatřením kvůli prudkému nárůstu počtu úmrtí v důsledku extrémních veder v Evropě

Lidé se ochlazují u fontány v německém Frankfurtu 8. července 2023. FOTO - Xinhua/Zhang Fan

Vzhledem k tomu, že v loňském roce zemřelo v Evropě v důsledku extrémních veder 60 000 lidí, zdůraznil vysoký představitel Světové zdravotnické organizace (WHO) »zoufalou a naléhavou potřebu« řešit klimatickou krizi.

Počet úmrtí v důsledku extrémních veder »bude meziročně stoupat«, uvedl v úterý regionální ředitel WHO pro Evropu Hans Kluge.

Kluge uvedl, že mezi aktuální »rizikové oblasti« patří jižní a východní Evropa, a vyzval veřejnost, aby »pravidelně sledovala zprávy o počasí, řídila se místními pokyny a informovala se o zdravotních rizicích souvisejících s počasím z důvěryhodných zdrojů«.

»Kromě toho, že se musíme přizpůsobit nové realitě letošního léta, musíme se dívat na roky a desetiletí dopředu,« řekl.

Turista se ochlazuje v chorvatském Dubrovníku, 12. července 2023. Xinhua/PIXSELL/Grgo Jelavic

»Existuje zoufalá a naléhavá potřeba regionálních a globálních opatření k účinnému řešení klimatické krize, která představuje existenční hrozbu pro lidstvo.«

Z dlouhodobého hlediska Kluge věří, že přijetí Budapešťské deklarace, která na začátku tohoto měsíce v evropském regionu WHO upřednostňuje  akutní a rozsáhlá opatření týkající se zdravotních problémů souvisejících se změnou klimatu, znečištěním životního prostředí atd. bude mít velký přínos pro odstranění »nejhorších dopadů změny klimatu na naše zdraví a zdravotnické systémy«.

Kluge věří, že deklarace zmobilizuje zejména mladé lidi, aby se zapojili, »protože se skutečně angažují v otázkách klimatu, který zdědí, a často hýří nápady a řešeními«.

»Opatření v oblasti změny klimatu nemohou být podmíněna konkrétní vládou nebo politickou stranou; musí se jednat o skutečně nestranickou záležitost, kterou budou prosazovat všechny strany politického spektra,« řekl Kluge.

Lidé jedí zmrzlinu během vlny veder v italském Římě 10. července 2023. FOTO – Xinhua/Jin Mamengni

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here