Hokej? Skoro až házená! Na ligovém fotbale ve Zlíně padlo rekordních 14 branek!

Byl to fotbal? Spíše to výsledkově vypadalo na hokej, i když ani tam tolik branek v jednom zápase nepadá. Nejvíce se ve Zlíně přiblížili vodnímu pólu a skoro atakovali i házenou. V dnešním odpoledním utkání 12. kola FORTUNA:LIGY na moravské Letné padlo neuvěřitelných 14 branek. Ano, jakkoli nevěříte svým očím, opravdu šlo o fotbal. A domácí diváci rozhodně tyto gólové hody ocenit nemohli – »Ševci« jich totiž do své sítě inkasovali od Mladé Boleslavi hned devět!

»Byl to šílený zápas. I když jsme vedli o tři branky, tak jsem se pořád bál, jestli se to neobrátí. Devět vstřelených branek je krásné, ale musíme se poučit z pěti inkasovaných, hlavně směrem k dalším zápasům,« řekl kouč hostí Marek Kulič. »V ofenzivě jsme hráli nejlepší utkání, ale rozhodly individuální chyby vzadu. Některé z nich vy neinkasovali ani dorostenci. Je to na zamyšlení,« připojil trenér Zlína Pavel Vrba, jehož pozice je nyní ve velkém ohrožení. »Po zápase to nechci řešit. Ale moje pocity nejsou nejlepší,« přiznal Vrba.

Bylo to jako na houpačce a pak také jako na střelnici. Kdybyste si vsadili, kolik golů padne, byl by z vás rázem milionář.

11. minuta (0:1) – Fantiš lacině ztratil míč, ten se dostal až do šestnáctky domácích, kde ho obránci dokázali jen přihrát jako na zlatém podnose skórujícímu Marečkovi.

13. minuta (1:1) – Tkáč neuvěřitelnou průnikovou přihrávkou vyslal do úniku Fantiše a ten elegantně přeloboval gólmana Trmala.

15. minuta (2:1) – Obrana Boleslavi nechala před Trmalem volné hned tři hráče Zlína, a to by bylo, aby se jeden z nich netrefil. Skóre bleskurychle obrátil zakončující Janetzký.

46. minuta (3:1) – Hostující kouč Kulič poslal ve snaze udělat něco s výsledkem na plac zkušeného Matějovského, ale než se stačil nejen on, ale i zbylých deset hostujících hráčů rozkoukat, trefil se po nejkrásnější akci Zlína z voleje Bartošák.

49. minuta (3:2) – Domácí zadáci zapomněli na zadní tyči na hlavičkujícího Kušeje a ten nechal brankáře Rakovana jen bezmocně plachtit vzduchem.

51. minuta (3:3) – Hrající legenda Matěovský ukázala, proč přišla na hřiště. Jeho přesný centr z přímého kopu našel hlavu Jawa a ten vyrovnal.

53. minuta (3:4) – A Jawo řídil obrat. Přesně ho našel Kušej a Zlín tak ztratil dvoubrankový náskok během neuvěřitelných čtyř minut.

60. minuta (3:5) – První z minel gólmana Rakovana. Neudržel naprosto triviální centrovaný míč, nikým neatakován ho pustil před sebe a Mareček dal ve svém životě málo snadnějších branek.

64. minuta (4:5) – Vypadalo to, že ještě není hotovo. Zkušený Vukadinovič proměnil penaltu a diváci věřili, že se Zlínští nadechnou.

78. minuta (4:6) – Zlínští se nenadechli. A opět je potopil Rakovan. Domácí brankář nesmyslně přihrál míč na kopačku Matějovského a ten dal chytrým obloučkem jeden z nejhezčích a zároveň nejpřekvapivějších gólů své kariéry.

83. minuta (4:7) – I další střídání trenéru Kuličovi vyšlo. Hilál neomylně zakončil brejk, do nějž vyrazil po boku svého spoluhráče Kušeje.

85. minuta (5:7) – Snížení obstaral Kovinič, a to z velkého úhlu. Tady neměl pro změnu čisté svědomí hostující gólman Trmal.

87. minuta (5:8) – Kušej se zařadil po bok dvougólových střelců Marečka a Jawa. A znovu hostům gól daroval Rakovan, jemuž nepochopitelně vypadl míč z rukavic.

90.+5 minuta (5:9) – Skóre divokého zápasu uzavřel čerstvě vystřídavší Solomon a domácí museli vypít kalich hořkosti až do dna.

Co ještě dodat? Především to, že zápas stanovil nový brankový rekord samostatné nejvyšší soutěže. Dosavadním maximem bylo deset gólů v duelech Slavia – Uherské Hradiště (9:1 v říjnu 1995) a Jablonec – Znojmo (5:5 v srpnu 2013). A mimochodem, nikdy nikdo nedal v naší fotbalové historii devět branek venku. Mladá Boleslav je tak nečekaným rekordmanem.

Plzeň dostla tři góly, Slavia rozhodla v závěru

Překvapivý výsledek se zrodil také v Liberci, kde si domácí vyšlápli na favorita z Plzně. Jednoho ze tří tuzemských pohárových zástupců porazili vysoko 3:0 a navázali tak na povedený (tehdy jen herně, nikoli výsledkově) poslední duel u Nisy proti jinému z titulových aspirantů – Slavii. Svěřenci trenéra Miroslava Koubka dnes utrpěli nejvyšší ligovou porážku od předloňského května, kdy je stejným výsledkem zdolaly Pardubice. »Dostali jsme hloupé a laciné branky. Domácí vytěžili z mála poměrně hodně. Nám nemohu vytknout nasazení, ale rozhodly chyby,« řekl po utkání kouč Koubek. »Už jsme potřebovali vítězství, i když jsme věděli, že Plzeň je rozjetá. Nemyslím si, že bychom byli jen ti šťastnější. Šancí jsme měli více a výhru si zasloužili,« kontroval liberecký kouč Luboš Kozel, jenž postupně potěšili brankami Lubomír Tupta, Luka Kulenovič a Lukáš Červ.

Ta svůj dnešní duel ve šlágru proti Slovácku hrála od 18 hodin, a přestože se po většinu zápasu trápila, bere všechny tři body po výhře 2:0. Minimálně do zítřka se tak červenobílí dostali do čela tabulky před konkurenční Spartu, ta má na programu svůj zápas 12. kola zítra od 15.00 proti Českým Budějovicím. Když uhraje bod, vrátí se na zpět první příčku.

Ještě v 78. minutě to bylo v Edenu 0:0. Možná i proto, že kouč Jindřich Trpišovský šetřil většinu opor s ohledem na duel proti AS Řím v Evropské lize. Největší šanci nevyužil hned zkraje zápasu Masopust, jenž rozezvučel tyč. Slovácko se dobře bránilo, ale po prostřídání domácích přece jen neodolalo tlaku domácích. První gól vstřelil po Kadlecově skluzu podél vyběhnuvšího gólmana Slovácka Fryštáka Matěj Jurásek. »Vzal jsem to na sebe a jsem rád. Když člověk jde na trávník jako střídající hráč, je to znát, že obránci soupeře už jsou unavenější,« uvedl Jurásek. Pojistku po akci Davida Douděry v poslední minutě Václav Jurečka. Všichni tři jmenovaní se na trávník dostali až po změně stran. Jurečka se trefil do sítě svého bývalého zaměstnavatele, který nyní již šest kol střídá domácí výhru s venkovní porážkou. Výjimkou nebyl ani dnešek…

»Jenže před gólem mě tam Jurečka stáhnul ve vápně. Být to obráceně, určitě by to byla penalta,« zlobil se kapitán Slovácka Michal Kadlec. »Dnes jsme na rozdíl od minulých zápasů přežili velkou – a jedinou – šanci Slavie. Pak jsme hráli dobře, ale s kvalitou, která přišla na trávník po vystřídání, to bylo zase o poznání těžší,« připojil kouč Slovácka Martin Svědík. »Slovácko předvedlo tradičně skvělou defenzivu. Ze hry se nám tam vůbec nedařilo dostat. Ale bušili jsme do nich a využili jednu z mála příležitostí. Urvali jsme to i díky skvělé kulise,« dodal kouč Slavie Trpišovský.

Přehršlem branek, na rozdíl od duelu ve Zlíně, neoplývaly zbývající dva odpolední duely. Karviné stačila jediná k tříbodovému triumfu proti Hradci Králové a dlouho to vypadalo, že nejtěsnější výsledek bude stačit i Pardubicím v utkání s Olomoucí. Tu sice v první půli proměněnou penaltou zarmoutil její odchovanec Kryštof Daněk, jenže ve čtvrté minutě nastaveného času Hanáci vyrovnali zásluhou vlastní branky Denise Halinského. »Vyrovnání bylo šťastné, ale takový bod musíme brát. Domácí možná doplatili na to, že chtěli výsledek v závěru jen ubránit,« zhodnotil duel Václav Jílek, kouč Olomouce.

* * *

FC Zlín – FK Mladá Boleslav 5:9 (2:1)

Branky: 13. Fantiš, 15. Janetzký, 46. Bartošák, 64. Vukadinovič z pen., 85. Kovinič – 11. a 60. Mareček, 51. a 53. Jawo, 49. a 87. Kušej, 78. Matějovský, 83. Hilál, 90.+5 Solomon. Rozhodčí: Szikszay – Volf, Podaný – Adámková (video). ŽK: Reiter, Kovinič – Kušej, Pulkrab, Poulolo, Solomon. Diváci: 2523.

Zlín: Rakovan – Reiter (84. Černín), Simerský, Kolář, Čelůstka – Didiba – Fantiš (60. Kovinič), Janetzký (60. González), Tkáč (72. Slončík), Bartošák (72. Pidro) – Vukadinovič. Trenér: Vrba.

M. Boleslav: Trmal – Suchomel, Šimek (46. Matějovský), Suchý, Fulnek – Kubista, Sakala – Jawo (65. Ladra), Mareček (80. Poulolo), Kušej (90.+1 Solomon) – Pulkrab (65. Hilál). Trenér: Kulič.

Slovan Liberec – Viktoria Plzeň 3:0 (1:0)

Branky: 17. Tupta, 67. Kulenovič, 86. Červ. Rozhodčí: Radina – Váňa, Machač – Černý (video). ŽK: Višinský, Bačkovský – Kopic, Kalvach. Diváci: 3127.

Liberec: Bačkovský – Mikula, Chaluš, Purzitidis – Ghali, Žambůrek (89. Prebsl), Červ, Preisler (72. Fukala) – Frýdek (72. Višinský) – Kulenovič (89. Okoh), Tupta (82. Rabušic). Trenér: Kozel.

Plzeň: Tvrdoň – Dweh, Hranáč, Jemelka – Kopic, Kalvach, Bucha (76. Sýkora), Cadu (76. Mosquera) – Šulc (60. Traoré) – Vydra (60. Kliment), Durosinmi (54. Chorý). Trenér: Koubek.

FK Pardubice – Sigma Olomouc 1:1 (1:0)

Branka: 22. Daněk z pen. – 90.+4 vlastní Halinský. Rozhodčí: Rouček – Hrabovský, Šimáček – Pechanec (video). ŽK: Ortiz, Daněk, Patrák – Vodháněl. Diváci: 3141.

Pardubice: Budinský – Icha, Halinský, Ortiz, Surzyn – Vacek – Daněk (85. Zlatohlávek), Hlavatý (85. Donát), Míšek (60. Tischler), Sychra (60. Patrák) – Černý (60. Krobot). Trenér: Mikula.

Olomouc: Digaňa – Chvátal (86. Vraštil), Pokorný, Beneš, Zmrzlý – Breite, Ventúra (46. Vodháněl) – Zorvan, Pospíšil (77. Fiala), Navrátil (65. Fortelný) – Zifčák (65. Juliš). Trenér: Jílek.

MFK Karviná – FC Hradec Králové 1:0 (0:0)

Branka: 78. Ezeh. Rozhodčí: Volek – Paták, Žurovec – Klíma (video). ŽK: Čavoš, Budínský, Svozil, Moses – Harazim, Kodeš, Pilař. Diváci: 2270.

Karviná: Holec – Čurma, Krčík, Svozil (90.+2 Bederka), Fleišman – Čavoš, Moses – Iván (86. Žák), Budínský (60. Ezeh), Antovski (60. Bartl) – Akinyemi. Trenér: Jarábek.

Hradec: Bajza – Klíma, Čihák, Leibl (61. Ševčík), Horák – Kučera, Kodeš – Harazim (86. Juliš), Krejčí (82. Hais), Pilař (82. Šašinka) – Vašulín. Trenér: Kotal.

Slavia Praha – 1. FC Slovácko 2:0 (0:0)

Branky: 78. Jurásek, 90. Jurečka. Rozhodčí: Petřík – Hájek, Hurych – Všetečka (video). ŽK: Dumitrescu, Tomič, Hromada – Kadlec, Mihálik, Reinberk. Diváci: 17 084.

Slavia: Mandous – Holeš, Vlček, Kačaraba – Tomič (46. Douděra), Masopust (75. Tijani), Hromada (46. Oscar), Dumitrescu – Van Buren, Ogungbayi (46. Jurásek) – Chytil (60. Jurečka). Trenér: Trpišovský.

Slovácko: Heča (14. Fryšták) – Reinberk, Kadlec, Hofmann – Sinjavskij (85. Kalabiška), Havlík, Trávník, Doski (85. Vecheta) – Mihálik (64. Petržela), Cicilia, Juroška (64. Holzer). Trenér: Svědík.