Hrozí v otázce rozhodování o svém těle návrat do středověku?

Svobodné rozhodování žen o vlastním těle, a tedy i o tom, kdy se stanou matkami je jedním ze základních lidských práv. V tzv. vyspělém světě to však všude samozřejmostí není. Polská legislativa je jednou z nejpřísnějších. Legální interrupce na žádost ženy je pouze do 12. týdne, později jen v případech ohrožení života matky, těžkého poškození plodu, znásilnění, či incestu. V praxi ale ženy, naráží na velké množství problémů. »Interrupce je ten nejhorší zločin. Pokud vám někdo nabízí interrupci nebo vás k ní přesvědčuje a slibuje, že zařídí usmrcení vašeho dítěte, oznamte to prosím neprodleně na tísňovou linku 112 nebo na nejbližší policejní služebnu.«

To je text letáku, který se dostává do rukou ukrajinských uprchlic v Polsku. Zároveň je částí veřejnosti tlačeno na zákonodárce, aby trestali už jen samotné šíření informací o existenci možnosti interrupcí. Stav ženských reprodukčních práv v Polsku názorně ilustruje i skutečnost, že nedávno polský Sejm zamítl návrh zákona, který by alespoň částečně usnadnil znásilněným ženám přístup k interrupcím. Konkrétně šlo o návrh, jenž určoval sedmidenní lhůtu pro rozhodnutí pro povolení k interrupci ze strany státního zastupitelství od nahlášení trestného činu, aby zákrok mohla žena legálně podstoupit. Polsko ale není jedinou zemí, kde je ohrožen přístup k legálním a bezpečným interrupcím. Na Slovensku zatím, i přes opakovanou snahu o zpřísnění, stále platí obdobná legislativa jako u nás. V parlamentu však nyní »leží« hned dva návrhy zákonů, které požadují, aby tento zákrok směly podstoupit pouze ženy s trvalým pobytem na Slovensku. Prý je to snaha o boj proti tzv. potratové turistice. Třebaže se v České republice počet uměle přerušených těhotenství stále snižuje, svoji aktivitu zvýšily organizace odmítající umělé přerušení těhotenství.

Na Klárově se nedávno sešli účastníci Národního pochodu pro život, který organizuje »antipotratová organizace« Hnutí pro život. Ta nedávno na svých sociálních sítích zkritizovala posílání tzv. pilulky po znásilněným Ukrajinkám. Později jejich názor podpořil i kardinál Dominik Duka ve svém textu pod názvem Nepodporujte je! Aneb jak pomoci znásilněným Ukrajinkám? Podle jeho názoru by se ženy měly místo užívání Postinoru bránit jiným způsobem. Nastane-li tato situace, má žena po porodu předat dítě společnosti, tedy dát jej do babyboxu. Jak pravil, »před Bohem jsme si rovni, ale vajíčko po oplodnění již není tělo ženy, ale je to nastávající samostatný jedinec a ten má být chráněn«.

Aktuálně soudci nejvyššího soudu USA podle uniklého návrhu většinového stanoviska hlasovali pro zrušení precedenčního rozsudku v kauze Roeová versus Wade, kterým byly zlegalizovány potraty v celých Spojených státech. Rozhodnutí nejvyššího soudu tak může zvrátit na federální úrovni padesát let platné ústavní právo na potrat.

Podle neziskových organizací tím bude ztížen zejména chudším ženám z venkovských oblastí přístup ke zdravotní péči. Po celých Spojených státech amerických tak v těchto dnech protestují lidé buď pro, nebo proti potratovému zákonu. Například proti možnému omezení práva na potraty vyrazily v New Yorku demonstrovat tisíce lidí s heslem »Nenávist vůči ženám zabíjí více lidí než potraty«.

Soňa Marková

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy