Izrael narušuje GPS – civilní letadla místy mizí a piloti musí používat jiné metody navigace

Izrael ruší signály GPS ve většině svého severního vzdušného prostoru, aby se ochránil před raketovými údery Hizballáhu. Tím ale může ohrozit izraelské civilisty i komerční letadla, informoval server POLITICO s odkazem na výzkum Texaské univerzity v Austinu.

Skupina výzkumníků z Texaské univerzity v Austinu, kteří již několik let sledují signály GPS v regionu, si po překvapivém útoku militantní skupiny Hamás 7. října všimla zvláštního vzorce: letadla letící v blízkosti Středozemního moře na krátkou dobu mizela z dohledu nad mnoha částmi Izraele.

To je známkou »GPS spoofingu«, což je technika, při níž je poloha letadla – nebo přesné řízené střely – či jakéhokoli objektu, který používá GPS, zkreslena.

»Toto je nejtrvalejší a nejjasnější známka spoofingu, jakou jsem kdy viděl,« řekl Todd Humphreys, profesor na univerzitě v Texasu s tím, že se může se týkat stovek velkých komerčních letadel. Jeho postgraduální student Zach Clements jako první tento vzor spoofingu objevil.

Piloti těchto letadel používají GPS jako jeden z klíčových navigačních nástrojů, který mimo jiné optimalizuje letové trasy, snižuje spotřebu paliva a pomáhá při přistávání. Zářijový incident se spoofingem nad Irákem a Íránem málem způsobil, že obchodní letadlo vletělo do íránského vzdušného prostoru bez povolení.
Střely využívající GPS by také mohly být vychýleny ze své trajektorie, takže by bylo obtížné předpovědět, kam na izraelském území dopadnou. To by mohlo představovat další riziko pro civilní obyvatelstvo, které by mohly ohrozit střely určené proti vojenským cílům.

Izraelské obranné síly 15. října oznámily, že GPS bylo »omezeno v aktivních bojových zónách v souladu s různými operačními potřebami«, ale neuvedly rozsah narušení signálu.
Občané v blízkosti izraelských hranic by se měli zdržovat v blízkosti chráněných zón, uvádí se v prohlášení, a Izraelci by také měli počítat s »dočasnými výpadky v aplikacích založených na určování polohy«, jako jsou například Mapy Google.

Clements uvedl, že Izrael také vydal varování pro piloty přistávající v zemi, aby se při přistání nespoléhali na GPS a místo toho se spolehli na jiné metody na palubě letadla.

Je také »jistě možné«, že Izrael manipuluje s GPS jak za účelem vychýlení raket z kurzu, tak za účelem narušení schopnosti Hamásu navigovat se a provádět pozemní útoky, doplnil Brian Weeden, který devět let sloužil jako důstojník amerického letectva se zaměřením na vesmír a operace s mezikontinentálními balistickými raketami. Nyní je ředitelem programového plánování v think tanku Secure World Foundation se sídlem ve Washingtonu.

Výzkumníci zjistili podvržený signál GPS pomocí open-source komerčního sledování leteckých společností ADS-B Exchange. Uvedli, že v posledních pěti letech pravidelně sledovali data z něj a je zřejmé, že k tak vysoké míře spoofingu před útokem Hamásu 7. října nedocházelo.

USA a další západní země prováděly rozsáhlá cvičení spoofingu již dříve, ale ne v době války, řekl Weeden. Ukrajina i Rusko použily rozsáhlý GPS spoofing ve svém současném konfliktu a v posledních letech jej vyzkoušela také Čína.

Vera Tavaresová, mluvčí Agentury Evropské unie pro bezpečnost letectví, která je zodpovědná za bezpečnost civilního letectví v EU, uvedla, že její údaje ukazují, že současné rušení a spoofing GPS probíhá v oblastech kolem konfliktních zón, ve východním Středomoří a v okolí Baltského moře a Arktidy.

Podle údajů poskytnutých výzkumníky z Univerzity v Texasu se zdá, že izraelský spoofing dosahuje až do Středozemního moře, ale nikam do blízkosti Baltského moře a arktických oblastí. »Situaci v okolí Izraele agentura »pečlivě sleduje« a v případě potřeby budou revidována letová doporučení pro letecké společnosti,« uvedla Tavaresová.

Nedávné akce Hizballáhu přitom naznačují, že skupina nechce konflikt eskalovat. »Hizballáh odpaluje pouze neřízené rakety – ano, ty způsobují destrukci, mohou zasáhnout obytné oblasti,« tvrdí Shaan Shaikh, zástupce ředitele projektu protiraketové obrany v Centru pro strategická a mezinárodní studia. Ale »nejsou používány k zasažení určitých kritických vojenských objektů nebo infrastruktury či velmi vysokých civilních území«.

Je přitom dost pravděpodobné, že spoofing nemusí být nijak zvlášť účinnou obranou proti přesně naváděným střelám, protože Hizballáh by mohl disponovat technologií, která se spoléhá na jiný navigační systém než GPS, který zatím neodhalil, připomíná POLITICO.

(cik)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. 🇮🇱🇵🇸Izraelské letectvo zaútočilo na jednu z budov univerzity Al-Azhar jižně od města Gaza.

    Jedná se o nový kampus, který byl postaven v roce 2015 v oblasti Al-Mughraqa. Budova Centra pro environmentální vědy a zemědělství byla pojmenována jako panství krále Hassana II. Stavbu této budovy financoval marocký král Mohammed VI. Dvě budovy, posluchárna a fakulta umění a humanitních studií byly financovány ze Saudského fondu pro rozvoj v novém kampusu v Al-Mughraqa.

    Hlavní kampus univerzity se nachází ve městě Gaza. Byla založena a postavena pod vedením palestinského obchodníka Jásira Arafata v roce 1991. (Univerzita není nějak spojena s Hamásem)

    Sledujte @neCT24 | 42TČen

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy