FOTO - Wikimedia Commons/Zalasem1

Dialog o návratu 100 000 Ukrajinců z Nizozemska na Ukrajinu by měl být zahájen co nejdříve a celá Evropa je pro zahájení takového rozhovoru. Uvedl to nizozemský velvyslanec na Ukrajině Jennes de Mol na zahájení Fóra lidského kapitálu 2023 »Ukrajinci. Ekonomika. Budoucnost«.

»V mé zemi, v Nizozemsku, žije 100 tisíc Ukrajinců. Snadno se integrovali a my to oceňujeme, ale zároveň je tu riziko. Ukrajina tyto lidi, jejich dovednosti a znalosti potřebuje k obnově země. Jednou z výzev, kterou nyní vidíme, je, jak tyto lidi přivést zpět,« citovala ho agentura Ukrinform.

Podle něj se o zahájení dialogu na nejvyšší úrovni o návratu Ukrajinců do vlasti zasazuje celá Evropa. »To je něco, co by mělo začít co nejdříve,« poznamenal diplomat.

Podle statistik OSN se v současné době nachází v zahraničí přibližně 8 milionů ukrajinských občanů. Kyjev požádal evropské partnery, aby nevytvářeli programy jejich integrace.

Počátkem září zveřejnila ukrajinská nevládní organizace Centrum ekonomických strategií údaje ze studie, podle níž se na Ukrajinu nevrátí asi 1,3-3,3 milionu Ukrajinců žijících v zahraničí, což může způsobit, že ekonomika země ztratí až 6,9 procenta HDP ročně. Podle ukrajinského ministra financí Serhije Marčenka přichází ekonomika každý měsíc asi o 2 miliardy dolarů, protože miliony občanů pracují v zahraničí. Zdůraznil, že jediným způsobem, jak situaci napravit, je vytvořit podmínky pro návrat lidí domů.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here