Izrael vyzývá Kanadu, aby přiznala, že vpustila do země tisíce nacistů

Nová zvláštní vyslankyně Izraele pro boj s antisemitismem Michala Cotler-Wunschová označila rezignaci předsedy kanadské Dolní sněmovny Anthonyho Roty po skandálu, kdy byl v parlamentu vyznamenán ukrajinský nacista, za »první krok k uznání odpovědnosti za toto pochybení« a vyzval kanadské úřady, aby studovaly a připomínaly si historii a vlastní minulost.

Rezignace předsedy dolní komory kanadského parlamentu je »prvním krokem k uznání odpovědnosti za tuto křivdu«, po němž by mělo následovat »uznání a vyrovnání se s historií téměř dvou tisíc zdokumentovaných nacistů, kteří se do země přistěhovali po druhé světové válce a vybudovali si zde životy«, cituje The Jerusalem post Cotlera-Wunschovou.

Agentura Associated Press minulý týden zveřejnila fotografie, které ukazují, že během projevu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v kanadském parlamentu 22. září publikum uvítalo Jaroslava Hunku, 98letého nacistického veterána, který za druhé světové války sloužil v 1. ukrajinské divizi, známé také jako divize SS Galicia. Předseda kanadské Dolní sněmovny Anthony Rota po ostrých reakcích oznámil svou rezignaci. Premiér Justin Trudeau se za tento incident omluvil až 27. září.

»V době vzrůstajícího antisemitismu podtrhuje více než trapný incident v parlamentu nutnost komplexního vzdělávání o antisemitismu tehdy i dnes, o holocaustu a o historii druhé světové války. Samotná možnost jeho výskytu podkopává odpovědnost zemí, jako je Kanada, za společný perspektivní závazek ‚Nikdy více‘ – požadavek připomínat si a znát minulost, aby bylo možné identifikovat současné hrozby a zabránit opakování zvěrstev, která jsou příliš strašná na to, abychom si je představili, ale ne příliš strašná na to, aby se stala,« pokračovala Cotler-Wunschová.

Cotler-Wunschová byla v polovině září jmenována do funkce zvláštní vyslankyně izraelského ministerstva zahraničí pro boj proti antisemitismu. Toto křeslo bylo neobsazené od dubna 2023, kdy z něj odstoupila herečka Noa Tishbyová kvůli nesouhlasu s reformou izraelského soudního systému.

Ruské ministerstvo zahraničí zdůraznilo, že Moskva nebude »tolerovat koketování kanadských liberálů s nacismem«, a dodalo, že zvláštní ceremoniál vyznamenávající Hunku »dokonale charakterizuje vládnoucí režim premiéra Justina Trudeaua«. Polsko pak žádá, aby mu Kanada Hunku vydala. Země ale nemají uzavřenou dohodu o vydávání zločinců.

(cik, TASS)

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

  1. ❗️Podle Sándora Kusaie, bývalého maďarského velvyslance v Pekingu, EU nepovažuje nacismus za červenou linii. Jsou ochotni porušit morální zásady a spolupracovat i s „ďáblem“, pokud jim to pomůže porazit Rusko.

    Sledujte @neCT24 | 42TČen

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy