Mateřské řeky plné života a vitality

Žlutá řeka a Dlouhá řeka (řeka Jang-c‘-ťiang) jsou mateřské řeky Číňanů. Na základě řady rozhodnutí prezidenta Si Ťin-pchinga se Dlouhá řeka stala hlavním bojištěm co se ochrany životního prostředí a zeleného rozvoje týče, i v povodí Žluté řeky se pak došlo k obnově, písek ustoupil a vstoupila zeleň. Ekologický stav obou velkých řek tak prošel zásadními změnami.

Toto je Žlutá řeka vyfotografovaná ze satelitu. Výzkumníci několik let monitorovali a kombinovali velká data, aby obnovili ekologické podmínky podél Žluté řeky. Je jasně vidět, že za posledních deset let se zelená čára Žluté řeky v nejširším místě posunula vpřed asi o 150 kilometrů. 

V posledních deseti letech se v poušti Ulan Buh rozšířily organické pastviny. Větrolamy a porosty keřů a nízkých stromů rodu Haloxylon a kopyšníků brání šíření písku a chrání růst trávy, a kravský trus zvyšuje úrodnost půdy, což vytváří přirozený ekologický cyklus.

Chovatelka Wang Cchuej-mej čínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko

Nyní je zde více než 10 tisíc mu (666,67 ha) pastvin a život je plný naděje. 

Rozšiřující se ekologická zelená linie uzamkla v povodí Žluté řeky více vody a půdy. Množství sedimentů uvolňovaných do Žluté řeky se snížilo v průměru o 300 až 500 milionů tun za rok. V posledních deseti letech byla eroze půdy v povodí Žluté řeky pod kontrolou na 26.800 kilometrech čtverečních, což odpovídá oblasti o rozloze větší než čtyři Šanghaje. Jestliže u Žluté řeky se za posledních deset let zvýšila plocha zeleně, pak u Dlouhé řeky bylo sníženo znečištění.

Prostřednictvím dálkového průzkumu kvality vody jsme zobrazili kvalitu vody hlavního toku řeky Jang-c‘-ťiang vtékající do moře, čím žlutější barva, tím závažnější znečištění.

Toto je fotografie pořízená v červnu 2013, kde je jasně vidět sytě žlutá.
Ve stejný den v roce 2021, ze stejného úhlu, a žlutá barva vybledla. 

Jaký je důvod změny? Pro odpovědi bylo třeba analyzovat informace o zdrojích znečištění vody v řece Jang-c‘-ťiang. 

Podle registračních údajů podniků lze vypočítat, že v roce 2012 bylo ve vzdálenosti do tří kilometrů od řeky v povodí řeky Jang-c‘-ťiang více než 20 tisíc podniků chemického průmyslu.  

Pro pozorování byla vybrána metropole Čchung-čching, provincii Chu-pej, provincii Ťiang-su a další provincie a města, kde jsou podniky chemického průmyslu relativně soustředěny, a bylo zjištěno, že za posledních deset let výrazně ubylo podniků chemického průmyslu v blízkosti do tří kilometrů od řeky, a v celém povodí řeky Jang-c‘-ťiang se jejich počet snížil o více než čtvrtinu. 

Současně se snížením zdrojů znečištění v povodí řeky Jang-c‘-ťiang se zlepšila také městská kapacita čištění odpadních vod.

Umístěním geografických poloh nových městských čistíren odpadních vod v 11 provinciích a městech podél řeky Jang-c‘-ťiang od roku 2012 do této mapy bylo zjištěno, že jejich počet se za deset let téměř zdvojnásobil. 

Ve městě Wu-chu v provincii An-chuej na dolním toku řeky došlo k rychlému rozvoji podzemní kanalizace a 95,7 procenta shromážděných domácích odpadních vod ve městě je vypouštěno po vyčištění. 

Voda vytékající do řeky Jang-c‘-ťiang je nyní čistá a kvalita vody v celé řece Jang-c‘-ťiang se tak přirozeně zlepšuje. Podle analýzy chemické spotřeby kyslíku a emisí amoniakálního dusíku z hlavních znečišťujících látek v řece Jang-c‘-ťiang čínského ministerstva pro ekologii a životní prostředí bylo zjištěno, že od roku 2015 začaly emise těchto znečišťujících látek rychle klesat a v současnosti dosahují pouze přibližně 10 procent množství oproti době před deseti lety. 

Úseky řeky Jang-c‘-ťiang s vysokou kvalitou vody v současné době přesahují 97 procent, což v podstatě znamená, že v celém povodí je vynikající kvalita vody. Oba břehy řeky se staly dobrým místem pro odpočinek občanů.

»Zdejší chemička byla zbořena, vzduch je zde mnohem lepší než dříve a je vidět mnoho zvířat. Je to teď jako přírodní kyslíkový bar«.

Voda je čistá a ryby jsou zpět

Vědci sledovali i návrat ryb do řeky Jang-c‘-ťiang za poslední desetiletí. V mnoha oblastech hlavního toku byly nalezeny druhy ryb, jako je sardel rypákovitá, jeseter jihočínský a rezatka čínská. 

Voda je průzračná a břehy zelené, v mělké vodě je vidět míhat se ryby, mateřské řeky, jejichž ekologický stav se změnil, jsou znovu plné života, což dodává stálý proud impulzů pro udržitelný rozvoj čínského národa.

(pr)

FOTO – CRI

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy