Lafontaine: Když Biden mluvil o rozbití Nord Streamu, Scholz stál stranou jako mokrá deka

O současném konfliktu na Ukrajině, jeho ekonomickém dopadu na německou výrobu a občany, dodávkách zbraní na Ukrajinu a protestním potenciálu Německa promluvil Oskar Lafontaine, jeden z ideových spoluzakladatelů strany Die Linke. V letech 1985-1998 byl ministerským předsedou Sárska, v letech 1995-1999 ministrem financí SRN a v roce 2005 stanul v čele levicového hnutí, které opakovaně kritizoval, mimo jiné za migrační politiku »otevřených hranic«. V rozhovoru nastínil také to, co svět čeká, když se »otřesený obr« USA chytá nepolapitelné příležitosti udržet unipolární svět a zůstat jedinou supervelmocí, přičemž ignoruje konkurenci Číny, Ruska a Indie.

Pokud jde o válku na Ukrajině, je zřejmé, že existovaly možnosti, jak jí zabránit, ale Západ neměl zájem. Souhlasil byste s tím?

Válka byla Spojenými státy připravována po celá desetiletí. Američtí zahraničněpolitičtí myslitelé, jako byli Kissinger nebo Brzezinski, dlouho upozorňovali na to, že pokud by se Ukrajina dostala pod vliv USA, zajistilo by to Rusku odchod z řad světových mocností. A dnes je konflikt hodnocen jako geostrategická konfrontace s Ruskem. Ukrajina je prakticky pouze bojištěm. A na Ukrajině válčí USA s Ruskem, aby podkopaly jeho postavení na světovém trhu.

Většina zemí nemá zájem na prodlužování války ani na sankcích. Německo je zřejmě jiného názoru. Nedávno jsem mluvil s jedním kolegou, který říkal, že tato země je ničena. Nakonec z ní nic nezbude. A Ukrajinci nám nakonec nebudou vděční za to, že jim dodáváme zbraně. Souhlasíte s tím?

Ano, kdo si myslí, že konflikt lze zastavit zvýšením dodávek zbraní, měl by se zamyslet teď, po roce. Zemřely stovky, tisíce, desetitisíce lidí. Ukrajina je ničena čím dál víc a bude to pokračovat, konec je v nedohlednu. Je s podivem, že Německo stále provádí tuto hloupou politiku, zatímco většina světa, díky Bohu, už dávno dospěla k jinému závěru.

Zdá se mi, že dnešní politici ženou zemi do záhuby, takže z Německa jako průmyslového centra nakonec nezbude téměř nic. Nebo to přeháním?

Existují důvody, proč se toho obávat. Překvapuje mě, že německý průmysl nebije na poplach. Dalo by se říci, že zapojení amerických společností spravujících majetek do německého průmyslu je již tak pokročilé, že tyto síly odporu proti němu již neexistují. Dokonce i při diskusi o uzavření Nord Streamu Biden říkal, že plánují zničit tuto důležitou energetickou linku do Německa a Scholz stál jako mokrá deka.

Německo je průmyslová země a průmyslová země by měla vždy dbát na to, aby měla konkurenceschopné ceny energie. A výsledkem války na Ukrajině je zkrátka to, že Německo má mnohem horší ceny energie než například Spojené státy. Pokud bylo cílem americké politiky poštvat Německo a Rusko proti sobě, do značné míry se jim to podařilo. A co je opravdu nešťastné, Německo už nemá s Ruskem dobré vztahy. A to je nejzávažnější chyba současné vlády, takže by bylo lepší, aby co nejdříve odešla. Největší chybou je, že ve velmi krátké době zničila vše, co mnohé vlády, počínaje Adenauerem, ve vztazích s Ruskem vybudovaly. A tak Německo buď půjde ke dnu, nebo bude možné tuto vládu vyměnit a nahradit ji vládou, která si uvědomí, že potřebujeme levné ceny energie, a obnoví hospodářské vztahy s Ruskem.

Západ a USA mají odlišné cíle. Jak daleko jsou však ochotny zajít? Opravdu se obáváte světové války, jaderného nebezpečí nebo třeba skutečné války v Evropě?

Ano, vždy je třeba se obávat, že se takové zdánlivě regionální konflikty rozšíří, v tomto případě do Evropy. Konstantou americké politiky po celá léta bylo, že chtějí zůstat jedinou světovou velmocí. A pokud chce země zůstat jedinou světovou velmocí, musí se nutně dostat do konfliktu s těmi, kteří chtějí být také světovou velmocí, jako je Čína, Rusko nebo brzy Indie.

Nebo pokud se Rusko a USA střetnou, povede to ke světovému požáru. Toto nebezpečí existuje vždy a v ukrajinském konfliktu je skutečně přítomno, protože je nyní jasné, že Čína rovněž pozorně sleduje tamní dění a nepřímo se do tohoto konfliktu zapojuje. A Spojené státy nyní také považují ukrajinský konflikt za předběžnou fázi konfrontace s Čínou. Společnost Rand Corporation před několika týdny napsala, že konflikt na Ukrajině musí být zastaven, aby se USA mohly obrátit proti svému hlavnímu protivníkovi, kterým je podle ní Čína.

Německá mainstreamová média nyní jednoduše reprodukují vytvořený politický narativ a podporují ho. Zanechává tato interakce mezi politikou a médii obyvatelstvo skutečně bezmocné?

Řekl bych, že pokud převládne propaganda těch, kteří jsou u moci, což se bohužel děje, budou muset lidé hromadně vyjít do ulic a říct: »Kdy už to přestane? Nemůžeme dopustit, aby naše země byla vystavena takovému riziku. Protože pokud skutečně dojde k evropské válce, uvědomí si, že to takhle dál nejde, protože se musíme starat především o bezpečnost naší země.« A tady existuje jediná odpověď: Evropa se musí osamostatnit a vystoupit z těchto amerických válek po celém světě. Již nelze popřít, že USA, Senát a Kongres jsou ovládány zbrojním průmyslem.

Tom J. Wellbrock, Neulandrebellen

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy