Valné shromáždění OSN přijalo rezoluci odsuzující znesvěcování svatých knih

Valné shromáždění OSN přijalo rezoluci o podpoře mezináboženského dialogu, která mimo jiné důrazně odsuzuje jakékoli činy namířené proti svatým knihám a uznává takové incidenty za porušení mezinárodního práva, uvedl mluvčí předsedy shromáždění.

Dokument s názvem »Podpora mezináboženského a mezikulturního dialogu a tolerance v boji proti nenávistným projevům«obsahuje odstavec, který »důrazně odsuzuje všechny násilné činy proti osobám na základě jejich náboženství nebo víry, jakož i všechny takové činy namířené proti jejich náboženským symbolům, svatým knihám, domovům, podnikům, nemovitostem, školám, kulturním střediskům nebo místům bohoslužeb, jakož i všechny útoky na náboženská místa, lokality a svatyně a v nich v rozporu s mezinárodním právem«.

Paulina Kubiaková, mluvčí předsedy 76. zasedání Valného shromáždění, uvedla, že španělský delegát požádal o vypuštění posledních slov tohoto odstavce – »v rozporu s mezinárodním právem« – z textu, ale ostatní státy tuto iniciativu odmítly. Podle jejích slov »byla rezoluce přijatelným konsensem«.

Ačkoli podobné dokumenty byly přijaty již na předchozích zasedáních Valného shromáždění, ustanovení týkající se náboženských symbolů a svatých knih je nové.

Malá skupina protestujících spálila v pondělí před iráckým velvyslanectvím v Kodani korán. Akci provedla pravicová skupina Dánští patrioti, informovala agentura Reuters. Na stejném místě spálili muslimskou svatou knihu také 21. července.

Ke spálení Koránu došlo během policií povolené demonstrace na stockholmském náměstí Medborgarplatsen 28. června. Sedmatřicetiletý irácký přistěhovalec Salwan Momika vytrhal z Koránu stránky a zapálil ho. V ten den muslimové na celém světě slavili Íd al-Adhá, jeden z hlavních islámských náboženských svátků. Tento čin vyvolal silnou negativní reakci obyvatelstva a úřadů islámských zemí, zejména arabských. Ruský prezident Vladimir Putin v této souvislosti zdůraznil, že Rusko hluboce respektuje Korán a náboženské přesvědčení muslimů, a poznamenal, že neúcta k této svaté knize je v Ruské federaci trestným činem.

Švédské úřady 19. července povolily podobnou akci, která se měla konat 20. července ve Stockholmu. Tentokrát měl Momika v úmyslu spálit výtisk Koránu a iráckou státní vlajku. Jak informoval zpravodaj agentury TASS, imigrant do svaté knihy kopl, ale nespálil ji. Ve čtvrtek večer zaútočili na švédské velvyslanectví v Bagdádu demonstranti nespokojení s rozhodnutím Stockholmu povolit novou akci. Irácká vláda později rozhodla o vyhoštění velvyslance země.

(TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy