Home Domácí Lečo v zimě, blázni blázniví i impotence. Ve Sněmovně to dnes znovu...

Lečo v zimě, blázni blázniví i impotence. Ve Sněmovně to dnes znovu vřelo

REPRO FOTO - ČT

Čtyři dny dokázala opoziční hnutí ANO a SPD obstruovat přijetí vládní novely, která má snížit tempo růstu důchodů. Opozice nesouhlasí ani se zkráceným projednáváním novely ve stavu legislativní nouze, které si prosadila vládní koalice. Před závěrečným hlasováním, jež čeká poslance dnes, se budou muset vypořádat se stovkami pozměňovacích návrhů, které k novele načetli opoziční poslanci. Opozice již avizovala, že po přijetí novely se obrátí na Ústavní soud.

K záměru snížit valorizaci důchodů se dnes vyjádřil také prezident Miloš Zeman. Stát, který šetří na důchodcích, není dobrý stát, řekl na tiskové konferenci po setkání s maďarskou prezidentskou Katalin Novákovou. »Chtěl bych zcela jednoznačně říci, že dobrý stát má poskytovat podporu těm, kteří se ještě nebo už nemohou bránit. V první skupině jsou děti, v druhé jsou důchodci a samozřejmě také zdravotně postižení,« řekl prezident.

Poslanci o předloze diskutovali od úterních deseti hodin. Opozice se přijetí zákona snaží zabránit obstrukcemi. Mluví o okrádání a ožebračování penzistů. Koalice předlohu i postup jejího projednávání hájí. Zdůvodňuje to hrozbou vysokých hospodářských škod.

Předseda ANO Andrej Babiš vládě vytkl, že byla absolutně neschopná snížit inflaci. »Vy jste totálně impotentní řešit tu inflaci,« vzkázal bývalý premiér kabinetu. Babiš. Zopakoval, že jediným receptem na snížení inflace je zastropování cen elektřiny, k čemuž vyzýval už před rokem. Náklady by podle jeho představ měl zaplatit ČEZ. Poté stejně jako uplynulou noc pokračoval v předčítání projevů svých stranických kolegů, kteří je nemohli přednést ve zrušené obecné rozpravě.

Zároveň Babiš modifikoval svůj středeční příslib zorganizovat demonstraci důchodců, pokud koalice prosadí nižší červnový růst penzí. Řekl, že demonstrací formou shromáždění je ohlášeno už mnoho. Podle Babiše by se dalo protestovat tak, že v »jeden den večer všichni důchodci vypnou elektřinu a zhasnou na nějakou dobu«. »Já to ještě nějak promyslím a dám vám vědět,« slíbil předseda ANO.

V podvečer Babiš dvakrát odmítl respektovat rozhodnutí koaliční většiny ve Sněmovně o omezení řečnické doby pro všechny a opustit řečniště. Kolem něj se shromáždili poslanci opozice, aby zabránili případnému Babišovu vyvedení ze sálu. Schůze dolní komory byla kvůli tomu přerušena. »Nemáte právo mě omezovat v mém vystoupení. Proto v mém vystoupení budu pokračovat,« řekl Babiš s poukazem na komentář k zákonu o sněmovním jednacím řádu.

To místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO) připomenul růst cen potravin. »Vy jste udělali z leča luxusní jídlo. Vzkázali jste důchodcům, že pouze idiot si chce vařit lečo v zimě,« vytkl koalici Havlíček.

Místopředsedkyně Sněmovny Klára Dostálová (ANO) vyčetla vládě, že naplňuje státní pokladnu z peněz seniorů. »My se nebavíme o jednotkách lidí, kterých se to dotkne. My se bavíme o milionech lidí,« zdůraznila.

Důchodce hodili přes palubu

Někteří poslanci vládě také vyčetli, že dává peníze na Ukrajinu a na důchodce nemá. »Vy jste radši dali desítky miliard na Ukrajinu a důchodce jste hodili přes palubu,« uvedl předseda SPD Tomio Okamura. »Nezatahujte nás do války, blázni blázniví. Ať nás nikdo nezatahuje do války dvou postsovětských republik,« prohlásil předseda SPD. Vládu obvinil z toho, že valorizaci nezahrnula do státního rozpočtu, o tom, že důchody nebude valorizovat, byla tedy podle něj rozhodnuta už loni na podzim. »Čekali jste na prezidentské volby, teď jste to rozjeli naplno,« prohlásil směrem k vládní koalici.

»Okradli jste důchodce o tisíc korun, rvete prachy na Ukrajinu,« řekl také Jaroslav Foldyna (SPD). Z koaličních řad se při jeho vystoupení ozvalo bouchání do lavic. »Jen si zabouchejte, oni vám to lidi spočítají,« reagoval Foldyna.

Jeho kolegyně z hnutí Karla Maříková proti pomoci námitky neměla. »Pomozme, ale nesmí to být nikdy na úkor vlastních občanů,« uvedla.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) zdůraznil, že je pyšný na to, že Česko ukázalo, kam hodnotově patří, a že obyvatelé otevřeli ukrajinským uprchlíkům své domovy. »Přestaňte strašit, že dojde plyn, že Ukrajinci tady budou žít na úkor českých lidí. Není to pravda, lžete, šíříte nenávist,« prohlásil Rakušan.

Mezi pozměňovacími návrhy, o nichž bude Sněmovna hlasovat, jsou i návrhy poslankyň Jaroslavy Pokorné Jermanové a Margity Balaštíkové z hnutí ANO na určité omezení výše peněžitých náhrad pro církve v takzvaných církevních restitucích. Poslankyně chtějí kvůli vyšší míře růstu cen v loňském a letošním roce stanovit pro tyto náhrady pevnou inflační doložku. »Zohledníme-li současnou inflaci, je zřejmé, že nová výše nesplacené částky zvýšená o inflaci z let 2022 a 2023 by si vyžádala alokaci prostředků státního rozpočtu v rozsahu, který nejenom nebyl předpokládán, ale je též neudržitelný,« uvedly poslankyně ve zdůvodnění pozměňovacích návrhů. V jednom z nich chtějí, aby se nesplacené částky náhrad zvyšovaly každoročně o 2,26 procenta. Podle předkladatelek to odpovídá průměrné inflaci za deset let předcházejících roku, kdy zákon o takzvaných církevních restitucích nabyl účinnosti, tedy z let 2002 až 2011.

Pokud předlohu schválí Sněmovna a poté i Senát, bude ji muset ještě podepsat prezident. Bude to zřejmě první norma, k níž bude muset nově zvolená hlava státu zaujmout stanovisko. »Musíme ho ukecat,« prohlásil Babiš. Hnutí ANO se chce obrátit na nového prezidenta Petra Pavla, aby spornou důchodovou novelu nepodepisoval. Pavel slíbil své záměry s novelou sdělit v pátek 10. března. Podle Babiše by stačilo, aby prezident rozhodnutí o novele oddálil na dobu po 22. březnu, do kdy vláda potřebuje snížení prosadit. »Kdyby si prezident vzal 10. (března) 14 dní, tak my, důchodci, budeme slavit,« řekl Babiš. Podle něj by tak Pavel měl příležitost naplnit svůj záměr společnost spojovat.

Vládní novela počítá s tím, že průměrný měsíční důchod vzroste od června o 760 korun místo předpokládaných 1770 korun, jak by to bylo podle nyní platných zákonných pravidel. Stát podle důvodové zprávy ušetří za letošek 19,4 miliardy korun a příští rok 33 miliard korun. V opačném případě by se podle vlády poměr důchodů k průměrné mzdě zvyšoval, což by prý státní pokladnu neúměrně zatížilo.

(jad)

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.