Maďarský parlament zakázal financování politických stran ze zahraničí

Maďarský parlament schválil zákon o ochraně národní suverenity, který zavádí zákaz financování politických stran ze zahraničí. Podle výsledků hlasování, které byly zveřejněny na internetových stránkách zákonodárného sboru, se pro dokument vypracovaný vládou a předložený vládní stranou FIDES – Maďarský občanský svaz vyslovilo 140 poslanců, zatímco 50 bylo proti.

Návrh zákona tak získal více než dvě třetiny hlasů v jednokomorovém parlamentu země, což bylo důležité, protože předpokládá změnu ústavy a trestního zákoníku. Zavádí, že financování politických stran ze zahraničí je v Maďarsku trestným činem, za který hrozí až tři roky odnětí svobody, a nový státní úřad na ochranu národní suverenity má dohlížet na dodržování tohoto opatření a shromažďovat informace o případných porušovatelích.

Předseda parlamentní frakce FIDES Máté Kocsis při představení dokumentu svým kolegům uvedl, že by měl zabránit opakování událostí z roku 2022, kdy byly výsledky maďarských voleb »ovlivněny zvenčí« a opoziční strany přijímaly peníze od zahraničních organizací. Podle něj »nový zákon uzavírá mezeru pro volební podvody« a chrání suverenitu země. Kocsis uvedl, že nezávislý státní orgán, Úřad na ochranu národní suverenity, »bude vyšetřovat a zveřejňovat pokusy o ovlivnění voleb ze zahraničí«.

Již dříve premiér země Viktor Orbán prohlásil, že je nutné »zavést jasné zákazy, aby se zabránilo ovlivňování maďarských voleb zahraničními penězi«. V červnu Maďarsko dokončilo vyšetřování okolností financování koalice opozičních stran v rámci příprav na parlamentní volby v roce 2022. Prozkoumáním případu byla parlamentem pověřena maďarská zpravodajská služba, Národní informační centrum (NIC). Její zpráva dospěla k závěru, že opozice získala peníze na volební kampaň ze zahraničí, včetně Spojených států.

Dokument uvádí, že před parlamentními volbami v roce 2022 obdržely maďarské opoziční strany více než čtyři miliardy forintů (asi 300 milionů Kč) ze Spojených států a Švýcarska. Od března do července loňského roku bylo provedeno celkem 13 transakcí. Většina prostředků byla převedena politickému hnutí, které založil Péter Marky-Zai, kandidát na maďarského premiéra z koalice opozičních stran. Peníze šly také poradenským společnostem s ním spojeným. Hlavním sponzorem maďarské opozice byla americká nadace Action for Democracy Foundation, spojená s finančníkem Georgem Sorosem.

Strana FIDES uvedla, že takové jednání považuje za vměšování do vnitřních záležitostí a porušení státní suverenity. SIC předala vyšetřovací materiály Státnímu kontrolnímu úřadu a maďarské Národní daňové a celní správě k dalšímu posouzení akcí opozice.

Navzdory téměř otevřené politické podpoře ze strany vedení USA a EU byla maďarská opozice v parlamentních volbách v roce 2022 poražena. FIDES spolu se svými mladšími spojenci, křesťanskými demokraty, získal drtivou většinu křesel v parlamentu. To umožnilo jejímu vůdci Viktoru Orbánovi zůstat maďarským premiérem na další čtyřleté období.

(cik, TASS)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy