Home Sport Matycin obvinil západní politiky, že se snaží zničit jednotu mezinárodního sportu

Matycin obvinil západní politiky, že se snaží zničit jednotu mezinárodního sportu

FOTO - pixabay

Výzvy politiků z více než 30 západních zemí, aby zabránili ruským a běloruským sportovcům v účasti na mezinárodních soutěžích, zničí jednotu světového sportu. Novinářům to v sobotu řekl ruský ministr sportu Oleg Matycin.

Litevské ministerstvo školství, vědy a sportu 10. února oznámilo, že více než 30 zemí podpořilo Vilnius v jeho záměru nepustit ruské a běloruské sportovce na olympijské hry v Paříži. Litevskou iniciativu podpořili ministři z Austrálie, Kanady, Francie, Německa, Nizozemska, Polska, Japonska, Spojených států, severských zemí a pobaltských států.

»Jedná se o přímé zasahování ministrů do činnosti nezávislých mezinárodních sportovních organizací, o snahu diktovat podmínky účasti sportovců na mezinárodních soutěžích, což je naprosto nepřijatelné. Zvláště když národní olympijské výbory těchto zemí před více než měsícem podpořily rozhodnutí MOV o účasti našich sportovců na soutěžích. Znamená to, že uvnitř těchto zemí existuje tlak na činnost nezávislých veřejných organizací, z čehož se nás snažili obvinit. Nyní vidíme zjevnou snahu zničit jednotu mezinárodního sportu a mezinárodního olympijského hnutí, udělat ze sportu prostředek nátlaku za účelem řešení politických otázek,« řekl Matycin.

»Hodnocení je nejnegativnější. Bylo by lepší organizovat sport v rámci zemí a udělat vše pro to, aby se sport stal vyslancem míru a budoval mosty mezi národy,« dodal ministr sportu.

V lednu pozvala Asijská olympijská rada (OCA) ruské a běloruské sportovce k účasti na kontinentálních soutěžích, včetně nadcházejících Asijských her v Číně. To umožní řadě sportovců splnit kritéria pro výběr na letní olympijské hry v roce 2024 v Paříži. Systém výběru ruských a běloruských sportovců na hry a kritéria jejich účasti na mezinárodních soutěžích by měly být vypracovány do března.

MOV uvažuje o tom, že by vybraným sportovcům z Ruska a Běloruska umožnil start v Paříži jako neutrálním. Proti tomu se ohradila Ukrajina, pohrozila bojkotem her a v dopise k tomu vyzvala i ostatní členy olympijského hnutí.

Předseda MOV Thomas Bach vyzval Ukrajinu, aby přestala bojkotem hrozit. Šlo by podle něj o porušení olympijské charty. Zmínil také, že podle Organizace spojených národů je vyloučení Rusů a Bělorusů diskriminující. Dále uvedl, že tvrzení, že umožnění návratu ruských a běloruských sportovců na hry by podpořilo zahájení vojenského útoku na Ukrajinu, jsou »pomlouvačná«.

(zmk, TASS)