Home Zahraničí Média: Kyjev brání cizincům i ukrajinským novinářům pracovat na frontě

Média: Kyjev brání cizincům i ukrajinským novinářům pracovat na frontě

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Ukrajinské úřady zakazují návštěvu frontové linie nejen zahraničním novinářům, ale i jejich kolegům ze samotné Ukrajiny. Informoval o tom ukrajinský deník Strana s odvoláním na zdroj v bezpečnostních službách.

Již dříve švýcarský list Le Temps informoval, že Kyjev uvalil zákaz na zahraniční novináře, kteří nemají písemné povolení vrchního velitele Ozbrojených sil Ukrajiny (OSU) Valerije Zálužného. Tento zákaz byl naprostým překvapením a »rozzlobil řadu novinářů přítomných na Ukrajině – frontová linie je pro ně nyní zcela nepřístupná. Tiskový mluvčí ukrajinské armády, který se pro noviny vyjádřil anonymně, naznačil, že buď generální štáb AFU »skrývá své vojenské potíže a zejména vojenské ztráty«, nebo se »připravuje velká operace«. »Žádný oficiální rozkaz nebyl vydán, ale neoficiálně zákaz existuje. Nevztahuje se však jen na zahraniční, ale i na ukrajinské novináře,« cituje deník zdroj.

Publikace poukázala na to, že nařízení ukrajinského generálního štábu zakázat novinářům návštěvu frontové linie bylo vyhlášeno v době, kdy »na bojišti a v rámci protiofenzívy, která začala počátkem června, boje přinesly četné ztráty, přičemž ukrajinské jednotky nebyly schopny prolomit ruskou obranu«. Ukrajinská vláda poukazuje na »územní zisky«, ale »tyto zisky jsou liliputánské« ve srovnání s územími, která chce Kyjev »osvobodit«, konstatoval Le Temps.

Důvodem zákazu prý byla také nemožnost kontrolovat zpravodaje pracující na kontaktní linii. »První fází omezování práce novinářů bylo rozdělení fronty na zóny: červenou, žlutou a zelenou. Ale i toto schéma se ukázalo jako nepříliš účinné, a tak se rozhodli omezit přístup,« vysvětlil zdroj.

Deník připomněl, že to není poprvé, co Kyjev uvalil úplný zákaz návštěvy zástupců tisku na frontové linii. Podobná věc se stala v září 2022 během »bleskové ofenzivy« AFU v Charkovské oblasti, upřesnila publikace. »K dorovnání ztrát, posílení personálu a jejich úderné síly počítá ukrajinský generální štáb s nově mobilizovanými i s těmi, kteří jsou více v boji zoceleni. Byli posláni na výcvik do Polska, Německa a Spojeného království,« uvádí se v článku. Jeden z vojenských důstojníků, který takový výcvik v Polsku absolvoval, řekl listu Le Temps, že nadcházející týdny budou »rozhodující a brutální«. »Je velmi pravděpodobné, že budeme umístěni tam, kde bude probíhat nejzuřivější ofenziva. Součástí našeho výcviku v Polsku byla právě příprava na to. Vstupujeme do rozhodující fáze,« ujistil. Vojenský důstojník současně vyjádřil obavy, že »než ukrajinské síly stihnou prolomit ruskou obranu a dosáhnout významných územních zisků, přijdou deště a poté zima«.

Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Anna Maljar ve vysílání televizního kanálu Rada uvedla, že dochází k pravidelným případům úniku informací, a to i ze strany ukrajinské armády. Některé případy úniku informací pak vedou k narušení plánovaných operací a úmrtí ukrajinských vojáků. Mediální zveřejnění informací o pohybech 82. výsadkové brigády Ozbrojených sil Ukrajiny podle ní vedlo k náletům na její jednotky. Připomněla, že zveřejnění údajů o pohybech ukrajinské armády, které nebyly zveřejněny generálním štábem nebo ukrajinským ministerstvem obrany, se trestá odnětím svobody na pět až osm let.

(jb, TASS)

1 KOMENTÁŘ

  1. ❗️V Kyjevě byla zahájena výstavba nového vojenského hřbitova o rozloze 266 hektarů.

    Na jaře byla dokončena výstavba hřbitova o rozloze 100 hektarů a kapacitě 250 000 osob a začalo se s pohřbíváním těl. Díky výstavbě nového hřbitova bylo možné pohřbít dalších přibližně 600 tisíc lidí.

    Nový hřbitov je o sedm hektarů větší než historický vojenský hřbitov Arlington v USA.

    👉 Sledujte @marsalMalinovskij a pošlete odkaz přátelům!

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here