Home Zahraničí Na jihu Evropy hasiči dál bojují s lesními požáry, vlna veder tam...

Na jihu Evropy hasiči dál bojují s lesními požáry, vlna veder tam zmírňuje

FOTO – ČTK/AP

Už týden bojuje několik tisíc hasičů na jihu Evropy s lesními požáry, které si ve Španělsku, Portugalsku a Francii vyžádaly preventivní evakuace tisíců lidí. Mnohde hoří v blízkosti turistických destinací, například v jihošpanělské provincii Málaga, na severu řecké Kréty či na jihozápadním pobřeží Francie. Podle televize Euronews letošní vlna lesních požárů přišla dříve než obvykle kvůli dlouhodobému suchu a vedrům, které odborníci přičítají klimatickým změnám.

Zatímco extrémní vedra na jihu Evropy pomalu zmírňují, nejvyšší varování před vedry na pondělí a úterý poprvé v historii vydala Británie, kde očekávají překonání dosavadního rekordu z roku 2019 (38,7 stupně Celsia). Francouzské úřady vydaly nejvyšší stupeň varování před vysokými teplotami pro téměř celé atlantické pobřeží. Vrchol horkého počasí zde má přijít v pondělí, kdy by se rtuť teploměrů měla dostat přes 40 stupňů. V úterý se »čtyřicítky« očekávají na východě země, uvedla agentura DPA.

Varování před velmi vysokými teplotami vydali také meteorologové v Německu a Rakousku. V Německu by se v úterý mohly teploty vyšplhat až ke 40 stupňům Celsia, v Rakousku očekávají teplotní maximum 37 stupňů ve středu. V nizozemském Nijmegenu zrušili kvůli parnu tradiční turistický pochod. Toho se každoročně účastní tisíce lidí z celého světa.

Portugalský rekord

K rekordům se během týdne přiblížily teploty v Portugalsku, kde ve čtvrtek zaznamenali v obci Pinhao na severu země 47 stupňů; dosavadní portugalský rekord je ze srpna 2003, kdy v obci Amareleja na jihovýchodě země naměřili 47,3 stupně. I ve Španělsku, zejména v Andalusii a Extremaduře, teploty během týdne překročily 45 stupňů, ani tam ale nebyl pokořen absolutní španělský rekord, ten je z loňského srpna, kdy v andaluském Montoru naměřili 47,4 stupně.

Vlna veder ve Španělsku by měla skončit v pondělí, ač teploty zůstanou stále vysoké, uvedl meteorologický ústav AEMET. I dnes v zemi teploty překračovaly 40 stupňů, a ztěžovaly tak práci hasičům, kteří bojují stále s asi třemi desítkami požárů, mnohde v hornatém, těžko přístupném terénu.

Úmrtí z horka

Institut Karla III. spadající pod ministerstvo zdravotnictví o víkendu uvedl, že od začátku vlny veder ve Španělsku 10. července do pátku zemřelo na 360 lidí, jejichž příčina úmrtí mohla souviset s extrémními horky. V Portugalsku v sobotu ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že za sedm dní zemřelo zřejmě kvůli horku na 660 lidí, většinou seniorů.

Požáry lesa ohrožují už několik dní i kempy na jihofrancouzském pobřeží Atlantiku v oblasti La Teste-de-Buch jihozápadně od Bordeaux a kolem asi 70 kilometrů vzdáleného města Landiras. V těchto dvou oblastech muselo preventivně opustit domovy nebo turistické ubytování na 14 000 lidí a plameny tam sežehly na 10 500 hektarů porostu. Podle místních úřadů je situace stále nepříznivá kvůli větru a horku.

V Řecku se hasiči od pátku snažili uhasit požáry mimo jiné u města Rethymno na severu Kréty, dnes se jim je podle agentury AMNA podařilo dostat pod kontrolu. Na místě ale zůstávají, protože kvůli větru hrozí opětovné rozdmýchání ohně. V celé zemi bylo za posledních 24 hodin zaznamenáno 119 lesních požárů. Ty zuří také na několika místech Itálie, která se v posledních týdnech potýká s extrémním suchem.

(jb, čtk)