Nepotřebujeme ideologický text Istanbulské úmluvy, znělo u kulatého stolu

V budově Poslanecké sněmovny se včera konal pracovní kulatý stůl, kterého se zúčastnili poslanci několika politických klubů. Reagovali tak na skutečnost, že vláda na svém zasedání 21. června 2023 projednala Istanbulskou úmluvu a poslala její projednávání dál do parlamentu. Věnovat se jí tedy bude Poslanecká sněmovna i Senát.

»Všichni, kteří tu stojíme, jednoznačně odmítáme násilí na ženách. Jsme přesvědčení, že je třeba ho potírat a trestat, aby ho v naší společnosti bylo co nejméně. Jsme ale zároveň přesvědčeni, že k tomu nepotřebujeme ideologický text Istanbulské úmluvy,« řekl Jan Skopeček (ODS), místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

»Já jsem rád, že toto téma je nadstranické, protože jsme se tu sešli jak zástupci opozice, tak i vládní koalice. Co mi ale vadí, je debata, jejíž součástí je nálepkování. Pokud je potřeba novelizovat legislativu, pojďme to udělat i bez Istanbulské úmluvy,« dodal poslanec Patrik Nacher (ANO).

»Není pochyb o tom, že násilí je nepřijatelné, ať se týká žen, mužů, dětí nebo seniorů. Abychom šli správnými a účinnými cestami v prevenci proti násilí, které mezi lidmi skutečně narůstá, musíme pochopit jeho kořeny. V druhém desetiletí 21. století to rozhodně není historicky dané soupeření mezi ženami a muži o moc, o kterém hovoří preambule IÚ,« řekla poslankyně Nina Nováková (KDU-ČSL).

Skupina poslanců se tématu věnovala již na řadě seminářů, které proběhly na půdě Sněmovny i Senátu. Tyto kulaté stoly budou pokračovat. »My rozhodně nechceme téma uměle zdržovat, jde nám především o debatu,« ubezpečil Skopeček.

Protesty z širokého spektra

Již dříve kritizovali vládní krok ohledně Istanbulské úmluvy představitelé vlasteneckých stran. »Vláda schválila Istanbulskou úmluvu a doporučila ji k ratifikaci. Já doporučuji tento nebezpečný pamflet kategoricky odmítnout a zahodit jej do toho nejhlubšího koše. To je totiž jediné správné místo, kam tyhle ideologické bláboly vyprodukované zfanatizovanými progresivisty patří,« uvedl například předseda strany PRO Jindřich Rajchl.

»Istanbulská úmluva zavádí definici pohlaví podle genderu a staví roli muže a ženy proti sobě do absolutního střetu namísto souladu. Z mého pohledu je to jeden z nejzvrácenějších dokumentů, co jsem za poslední roky četla,« připojila šéfka Trikolory Zuzana Majerová.

V úmluvě se státy zavazují mimo jiné k uzákonění opatření proti násilí, k prevenci i k vyčlenění peněz na služby. Počítá se se školením zdravotníků, policistů či soudců. Vzniknout by měla centra s lékařskou pomocí pro oběti sexuálního násilí, dostupná by měla být právní a psychologická podpora či azylové domy. Tradiční spolky pro rodinu však upozorňují, že zákony České republiky jsou v tomto směru naprosto dostačující, a není potřeba nadnárodní úmluvu, ale také že IÚ diskriminuje rodiče při výchově svých dětí a že představuje implementaci genderového mainstreamingu do naší legislativy.

(pk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy