Pardubice v divokém duelu udolaly Kometu a sesadily Spartu z čela tabulky

Hokejisté Dynama Pardubice porazili v dnešním duelu osmého kola brněnskou Kometu 5:3, když o svém vítězství rozhodli v poslední desetiminutovce. Sesadili tak z čela tabulky pražskou Spartu, jež si své utkání s Vítkovicemi (3:2) předehrála již v úterý.

Pardubičtí dnes vedli nad Brnem v divokém duelu již o tři góly, přesto z toho bylo drama. Běžela 28. minuta, když v přesilovce střelou z prostoru kruhu domácí Cienciala zvýšil na 3:0. V tu chvíli nic nenasvědčovalo tomu, že za necelých pět minut bude vyrovnáno. Asi by si na tuto alternativu vsadil jen největší šílenec.

Hned vzápětí totiž Willa překvapil Gazda a překonal pardubického brankáře poprvé. Ve 31. minutě už Kometa prohrávala jen o gól, když souhru Brna zakončil Moses. A hosté pak ještě využili přesilovku. Střelu Fleka gólman Will vyrazil, ale volný Cingeľ dorážel do odkryté branky. Domácí trenér Varaďa reagoval oddechovým časem a proslovem k týmu na střídačce.

Východočeši se ve třetí třetině chtěli vrátit zpět do vedení, ale nadějné šance nevyužili Kousal a Urban. Až ve 49. minutě se měnil stav, když Hyka našel najíždějícího Čerešňáka a slovenský obránce upravil na 4:3 pro Pardubice. Ani Kometa však nechtěla odjet z Pardubic s prázdnou, před Willa si najel i Ďaloga, ale vyrovnat nedokázal. Devadesát vteřin před koncem třetí třetiny odvolali hosté brankáře, jenže bez úspěchu. Sám na prázdnou branku potom jel Sedlák a uzavřel na 5:3 pro Pardubice, které jsou tak znovu v čele. »Byl to takový play off hokej, hráli jsme dobře, ale po třech gólech jsme ztratili půdu pod nohama. Třetí třetinu jsme ovšem odehráli velice zkušeně,« zhodnotil Václav Varaďa, kouč Pardubic.

Na druhém místě se po dnešku hřejí hokejisté Litvínova, kteří vyhráli v Karlových Varech 4:1 a prodloužili svoji úchvatnou vítěznou sérii na sedm zápasů. Svou formu potvrdil exsparťanský útočník David Kaše, jenž si připsal dvě asistence. Zato šňůra Energie skončila – ve třetím domácím vystoupení nového ročníku premiérově ztratila body.

Zvedá se i mistrovský Třinec, který dnes na domácím ledě porazil 4:1 Mladou Boleslav. Králem večera byl Libor Hudáček, který přihrál na úvodní gól zápasu Marko Daňovi a ve 43. minutě vstřelil vítěznou branku. »Po dvou prohrách jsme se potřebovali zvedout a jsem rád, že se to dnes povedlo. Našli jsme si cestu k vítězství i díky brankáři Mazancovi. Potřebujeme po této cestě jít i nadále,« řekl třinecký asistent Vladimír Országh. Jeho svěřenec, kapitán Petr Vrána, oslavil nejlepším možným způsobem pětisté utkání v české extralize.

To na Kladně se prodlužovalo. Poslední tým tabulky nakonec padl s vicemistrem z Hradce Králové v prodloužení 3:4, když hrdinou Východočechů se stal 13 vteřin před koncem prodloužení Christophe Lalancette. V sestavě Středočechů se premiérově objevil útočník Smoleňák, jenž se do mateřského klubu vrátil paradoxně právě z Hradce Králové.

Rytíři navzdory tomu opustili poslední příčku, na niž po prohře 2:3 v Olomouci spadla plzeňská Škodovka. »Víme, v jaké situaci jsme. Ale snažíme se na kluky neřvat, spíš je uklidňovat. Věříme, že se to zlomí,« pravil plzeňský kouč Petr Kořínek.

* * *

HC Olomouc – HC Škoda Plzeň 3:2 (2:1, 1:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 16. Řezníček (Macuh, Chmielewski), 18. Kunc (Kucsera), 22. Chmielewski (Macuh) – 14. K. Hrabík (Zámorský, Rekonen), 40. Mertl (Malák, Holešinský). Rozhodčí: Šír, Obadal – Lederer, Blažek. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. Diváci: 4283.

HC Energie Karlovy Vary – HC Verva Litvínov 1:4 (1:2, 0:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 14. D. Mikyska (O. Beránek, Černoch) – 3. Jurčík (Havelka, Demel), 9. Jaks (D. Kaše), 24. Koblasa (Hlava), 28. Baránek (D. Kaše). Rozhodčí: Jeřábek, Jaroš – Hynek, Hnát. Vyloučení: 2:3. Využití: 0:1. Diváci: 5477.

HC Oceláři Třinec – BK Mladá Boleslav 4:1 (1:0, 0:1, 3:0)

Branky a nahrávky: 5. Daňo (L. Hudáček), 43. L. Hudáček (A. Nestrašil, Daňo), 49. Kurovský (Čacho), 60. M. Růžička (D. Voženílek) – 31. J. Aaltonen (Skalický, Lantoši). Rozhodčí: Cabák, Kika – Hlavatý, Rožánek. Vyloučení: 2:1. Využití: 0:1. Diváci: 3960.

Rytíři Kladno – Mountfield Hradec Králové 3:4 v prodl. (0:0, 2:2, 1:1 – 0:1)

Branky a nahrávky: 23. M. Procházka, 24. Tralmaks (Klepiš, Jarůšek), 44. Tralmaks (Ticháček, Plekanec) – 27. A. Novotný (M. Chalupa, Pilař), 31. Okuliar (Šťastný, Freibergs), 47. Zachar (R. Pavlík, F. Pavlík), 65. Lalancette (Blain). Rozhodčí: Pražák, Sýkora – Ondráček, Thuma. Vyloučení: 4:7, navíc Martenet – P. Marcel oba 5 min. Využití: 1:0. Diváci: 2641.

HC Dynamo Pardubice – HC Kometa Brno 5:3 (2:0, 1:3, 2:0)

Branky a nahrávky: 8. Hyka (L. Sedlák), 15. Bučko (Radil, Paulovič), 28. Cienciala (Čerešňák, L. Sedlák), 49. Čerešňák (Hyka, L. Sedlák), 60. L. Sedlák (Hyka, Cienciala) – 29. Gazda (Ďaloga), 31. Moses (K. Pospíšil, Ďaloga), 33. Cingeľ (Flek, Moses). Rozhodčí: Hribik, Ondráček – Lhotský, Šimánek. Vyloučení: 4:4. Využití: 2:1. Diváci: 9798.