ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Polsko na neformálním summitu EU v Granadě zablokovalo přijetí rozhodnutí o přesídlení nelegálních migrantů do Evropy. Na závěrečné tiskové konferenci to uvedl premiér Mateusz Morawiecki.

Podle něj je polská vláda vedená stranou Právo a spravedlnost »jediným garantem omezení vlny nelegální migrace, kterou chce EU šířit po Evropě«.

»Rozhodl jsem se vetovat část týkající se migrace,« řekl Morawiecki a dodal, že šéf Evropské rady Charles Michel toto stanovisko přijal. »Žádný bod týkající se migrace (v závěrečných dokumentech) není,« dodal polský premiér. »Této dohody bylo právě dosaženo,« dodal.

»Nebýt našeho veta, proces relokace nelegálních migrantů by začal po tomto summitu. Výhradně veto polské vlády, mé veto, vedlo k tomu, že proces nezačal. Polsko může čelit chybným rozhodnutím Evropské komise,« řekl Morawiecki.

Polský premiér navrhl pečlivější ochranu hranic EU, a to i na moři, a také zrušení sociální podpory pro nelegální přistěhovalce přicházející do Evropy. Podle něj taková podpora v některých zemích západní Evropy pouze přitahuje nové migranty.

Již dříve premiér Viktor Orbán prohlásil, že jeho země se bude držet nekompromisního postoje k nelegální migraci a nepodpoří plán vnucený vedením EU na přesídlení uprchlíků a migrantů do zemí společenství.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here