Poděbradský starosta už nebude Starosta, chystá vlastní kandidátku?

Starosta Poděbrad na Nymbursku Jaroslav Červinka, kritizovaný kvůli výrokům o Romech, končí v hnutí STAN. Nevyloučil, že se do komunálních voleb zapojí na nezávislé kandidátce.

České televizi (ČT) dnes v podvečer řekl, že v pondělí doručí do stranické kanceláře sdělení o ukončení členství a je možné, že se bude ucházet o hlasy voličů na nezávislé kandidátce. »Zvažuji nějaké varianty. Zvedla se nějaká vlna podpory v Poděbradech, tak to zvažuji,« řekl Červinka ČT.

Na svém facebookovém profilu si změnil profilovou fotografii, kde sundal nápis »VOLÍM STAROSTY« a ukrajinskou vlajku. Objevil se mu tam i příspěvek jistého Jana Kocmánka: »Zastávám se našeho starosty Jaroslava Červinky a otevřeně ho budu podporovat. Jsem nestraník, není mi ale jedno jak je haněn slušný člověk! Kdo máte trvalé bydliště v Poděbradech a chcete podpořit pana starostu, přijďte podepsat arch na parník. Je potřeba 1000 podpisů.« To by mohlo opravdu znamenat sběr podpisů pro nezávislou kandidátku…

Oblastní sdružení STAN Nymburk vyzvalo Červinku k odstoupení z kandidátky do komunálních voleb. Důvodem byl starostův výrok o střílení v souvislosti s Romy. Předseda STAN Vít Rakušan uvedl, že pokud Červinka neodstoupí z kandidátky, odvolá ho z ní. Dozorčí rada hnutí podle Rakušana také podala podnět na pozastavení Červinkova členství ve STAN.

Poděbradský starosta na červnovém jednání městského zastupitelstva hovořil o někdejší důtce od okresního úřadu. Uvedl, že ji dostal za výroky při dopravní nehodě v roce 2001, kterou způsobili psi vlastnění romským občanem. »Já jsem pak pronesl onu památnou větu, že by bylo lepší je zastřelit. Policajt mi řekl, že by se neměli střílet, že ti psi za to nemůžou. A já jsem pronesl, že jsem neměl na mysli ty psy,« řekl. Při vysvětlení na policii tehdy odmítl, že by měl sklony k rasismu a že by chtěl Romy střílet.

Organizace RomanoNet vyzvala vedení STAN ke stažení Červinky z kandidátky. Zároveň oznámila, že na starostu podá trestní oznámení. Oblastní sdružení Nymburk, pod nějž poděbradská buňka STAN spadá, přijala usnesení, podle nějž by Červinka měl z kandidátky odstoupit. Starosta v sobotu řekl, že rozhodnutí oblastního sdružení akceptuje a bude o něm přemýšlet.

Za svá slova se Červinka omluvil. Uvedl, že jeho výrok o Romech byl hloupý a že ho lituje. Svou roli podle něj sehrály i emoce a únava. Podle něj jeho vyjádření nebylo myšleno tak, jak nakonec vyznělo.

(zmk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy