Home Domácí Přesun hlasů od Středuly k Nerudové? A nebo spíše k Babišovi?

Přesun hlasů od Středuly k Nerudové? A nebo spíše k Babišovi?

Zleva Andrej Babiš, Michal Šmarda a Josef Středula FOTO – ČTK/Roman Vondrouš

Šéf odborů Josef Středula podle expremiéra Andreje Babiše (ANO) šokoval rozhodnutím odstoupit z volby prezidenta a podporou pravicové kandidátky Danuše Nerudové zklamal levicové voliče. Objevují se ale i názory, že právě překvapivé rozhodnutí šéfa ČMKOS posílí ve volbách hlavy státu Babiše.

»Nevím, proč to udělal, zklamal levicové voliče, nevím, jak se k tomu odbory postaví,« uvedl Babiš, u kterého by podle politologů mohla po odstoupení Středuly skončit část hlasů jeho příznivců. Zda se tak stane, nechtěl Babiš předjímat, zopakoval, že kandiduje, aby pomáhal lidem a že může být »velice prospěšný v té funkci«.

»Středulovo odstoupení může přidat body Babišovi, v drobné míře to může přidat Jaroslavu Baštovi nebo jiným více kritičtějším kandidátům,« domnívá se politolog Petr Just.

Někdejší prezidentský kandidát a šéf Rozumných Petr Hannig předvídá totéž, co politologové. »Velmi mne zklamal postoj jediného levicového kandidáta Středuly, ani ne tím, že odstoupil, ale tím, že vyjádřil podporu snad nejpravicověji působící Danuši Nerudové. Ovšem podle známých, kteří chtěli Josefa Středulu volit, jeho doporučení neposlechnou a dají hlas Andreji Babišovi,« uvedl pro iportaL24.cz Hannig.

S přesunem hlasů od Středuly k Babišovi počítá i další z kandidátů Petr Pavel. »Andrej Babiš půjde do voleb posílený o voliče Josefa Středuly, o to větší je i riziko, že ve volbách uspěje,« sdělil agentuře ČTK Pavel. »Doufám, že občany, kteří jsou s tím nespokojení, to zmobilizuje jít volit a do druhého kola proti Babišovi poslat zkušeného soupeře, který má už své nejtěžší bitvy za sebou a dokáže ho porazit,« doplnil Pavel.

Nerudová naopak Středulovi poděkovala. »Dokážu si představit, že to po téměř roční kampani nebylo nic jednoduchého. Pane Středulo, beru to jako velký závazek a udělám maximum pro to, aby u mě i vaši voliči našli při volbě prezidenta zastoupení,« napsala bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně na Twitter.

Šmarda: Volba končí pro levici neúspěchem

Zklamání levice, o kterém mluvil Andrej Babiš, potvrdil mj. předseda ČSSD Michal Šmarda. »Odstoupení Josefa Středuly z prezidentské volby nic nemění na tom, že strategie hledání společného postupu všech sociálně odpovědných sil je správná. Poté, co se k boji o Hrad rozhodl šéf odborů, bylo logické a správné, že jej sociální demokraté podpořili a netříštili síly. Chápu, že Josef Středula byl pod obrovským tlakem. Sám jsem si to mnohokrát při volbách zažil. Není to snadné vydržet a někdy je toho na člověka zkrátka moc. Prezidentská volba tak pro levici končí neúspěchem. To ale nemůže zabránit tomu, abychom usilovali o co nejlepší vztahy s odbory a společně hájili zájmy zaměstnanců. To je nakonec to nejdůležitější,« napsal Šmarda v prohlášení zaslaném iportaL24.cz.

Exhejtman Michal Hašek byl na Facebooku ještě trefnější. »Měl to být ‚tah Středulou‘ k záchraně ČSSD. Je z toho pro ČSSD šach-mat,« uvedl Hašek.

V každé volební místnosti by měla být v pátek a v sobotu, kdy voliči budou o novém prezidentovi rozhodovat v prvním kole, informace o Středulově odstoupení zveřejněna.

Zákon umožňuje kandidátům vzdát se kandidatury do 24 hodin před zahájením hlasování. Informaci o Středulově odstoupení by měli dostat i voliči, kteří kvůli covidové karanténě budou hlasovat už ve středu a ve čtvrtek na drive-in stanovištích. »Prostřednictvím krajských úřadů na nich bude informace vyvěšena, individuálně o tom budou informováni také,« uvedla mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá.

Pokud někdo přesto vhodí do urny hlasovací lístek odstoupivšího kandidáta, jde o neplatný hlas.

(pk)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here