Home Domácí Propad maloobchodu se prohlubuje, lidi se kvůli drahotě do utrácení nehrnou

Propad maloobchodu se prohlubuje, lidi se kvůli drahotě do utrácení nehrnou

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Propad reálných příjmů a tudíž i kupní síly domácností se dál negativně projevuje také v obchodech. Podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu tržby maloobchodu v září opět zrychlily svůj meziroční pokles, a to na čtyři procenta ze srpnových -2,8 %. Srovnávací základna přitom byla nízká, loni ve stejném měsíci se totiž maloobchod už propadl o 5,6 %. Meziročně přitom tržby v letošním září klesly už sedmnáctý měsíc v řadě. Proti předchozímu měsíci se pak snížily o 0,4 % (v srpnu klesly o 0,8 %).

»Maloobchodní tržby po očištění o cenové vlivy zůstaly meziročně nižší i v září. Tempo meziročního poklesu se oproti předchozímu měsíci prohloubilo v důsledku snížení prodeje nepotravinářského zboží a potravin. Naopak růst tržeb si nadále udržel prodej pohonných hmot,« konstatovala Jana Gotvaldová, vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ.

Tržby za potraviny se v září podle statistiků snížily meziročně o 4,1 % a za nepotravinářské zboží klesly o 5,9 %. Obchod s pohonnými hmotami si naopak polepšil o 4,5 %.

Tržby ve specializovaných prodejnách s oděvy a obuví meziročně klesly o 16,1 %, s výrobky pro domácnost o 10 %, s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 8,4 %, s počítačovým a komunikačním zařízením o 6,1 % a s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím o tři procenta. Naopak vzrostly tržby v prodejnách s kosmetickými a toaletními výrobky, a to o 12,8 %.

Tržby z prodeje potravin v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin klesly o 4,2 % a ve specializovaných prodejnách potravin se snížily o 1,9 %. V nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží se tržby zvýšily o 1,5 %. Internetovým a zásilkovým obchodům tržby klesly o 0,8 %.

Motoristický segment v mírném růstu

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel se v září meziročně zvýšily o 2,7 %, v tom za prodej motorových vozidel včetně náhradních dílů vzrostly o 2,6 % a za opravy motorových vozidel stouply o 3,1 %. Meziměsíčně tržby v motoristickém segmentu klesly o 1,7 %.

(ici)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here