Home Názory S člověkem, jako je Okamura, nelze uzavírat žádnou dohodu

S člověkem, jako je Okamura, nelze uzavírat žádnou dohodu

FOTO - archiv Bohumíra Dufka

Jak vlastně hodnotím prezidentské volby v souvislosti s rolí, jakou při ní sehrály obě opoziční strany, tj. hnutí ANO a Strana přímé demokracie (SPD), které se vyprofilovaly jako obhájkyně zájmů běžných občanů u nás?

Musím říci, že jsem si jist tím, že hnutí ANO splnilo svoji úlohu, neboť jeho kandidát, předseda ANO Andrej Babiš ve svých předvolebních prohlášeních vždy zdůrazňoval, že právě hnutí ANO zastupuje zájmy běžných občanů. Zatímco v případě SPD, pod vedením jejího předsedy Tomio Okamury, postavením vlastního stranického kandidáta v prvním kole, tj. bývalého diplomata Jaroslava Bašty, to předseda SPD, dá se říct, celé překombinoval. Problém spočívá v tom, že do této role – kandidáta na funkci prezidenta, vybral člověka, o kterém věděl, že ho jako osobnost v očích veřejnosti nezastíní a neohrozí jeho další politickou kariéru. Naprosto nesprávně odhadl dopady tohoto svého politicky špatného kroku, což se prokázalo tím, že Jaroslav Bašta nedosáhl na kýžených 18 % hlasů, jak si vedení SPD naivně představovalo. Výsledkem byly čtyři procenta hlasů pro Jaroslava Baštu. To je podstatně méně, než je zastoupení SPD v Poslanecké sněmovně. Ukazuje to rovněž, že již v prvním kole značná část členů SPD podpořila jiné kandidáty. Přitom se dá logicky předpokládat, že tito voliči nejspíše dali hlasy Andreji Babišovi.

Musím rovněž konstatovat, že mám ještě jeden zajímavý postřeh, co by mohlo podstatně ovlivnit situaci po prvním kole. To je, kdyby předseda Tomio Okamura místo Jaroslava Bašty postavil jako prezidentského kandidáta europoslance za SPD generála Hynka Blaška. Protože potom by to mělo jinou politickou úroveň. Byl by to střet názorů jednoho generála s názory druhého generála. Zkrátka střet odlišných názorů dvou bývalých profesionálních vojáků o tom, jak oni vidí svět kolem nás.

Mám-li zhodnotit situaci ve druhém kole prezidentské volby, lze jenom říci tolik, že právě výsledek prvního kola uvedl předsedu SPD Tomio Okamuru do bezvýchodné situace. Jelikož ve druhém kole, podle jeho slov, nechtěl podpořit ani jednoho z obou kandidátů. Tím, že dal do obálky bílý papír, tak tímto příkladem pro ostatní Tomio Okamura naštval proti sobě, a potažmo i proti SPD, naprostou většinu svých příznivců, což se právě ukázalo při hlasování v tomto druhém kole. Většina z těchto jejich příznivců hlasovala, podle médií, pro Andreje Babiše. Mimochodem, ukazuje to i na jednu velmi vážnou věc, a to, že s takovým člověkem, jako je Tomio Okamura, nelze uzavírat žádnou dohodu.

Ještě bych se zastavil u jedné věci, to je, když Jaroslav Bašta, historicky vzato, propásl svoji možnost před druhým kolem prostě mlčet!

Bohumír Dufek, předseda Asociace samostatných odborů

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.