Home Domácí Šéf IKEM Stiborek rezignoval, dohnalo ho podnikání s půjčkami

Šéf IKEM Stiborek rezignoval, dohnalo ho podnikání s půjčkami

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek REPRO FOTO - ČT

Ředitel Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Michal Stiborek končí ve funkci. Dnes ráno nabídl svou rezignaci ministrovi zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09), který ji přijal. Šéf rezortu to oznámil na dopoledním tiskovém briefingu. IKEM bude řídit dosavadní statutární zástupce ředitele institutu Jiří Malý.

»Od počátku jsem obvinění považoval za velmi závažná a nebral jsem je na lehkou váhu,« řekl ministr novinářům. Dnes ráno jednal se Stiborkem a přijal jeho rezignaci.

Jako důvod svého odstoupení uvedl Stiborek na webu nemocnice osobní útoky novinářů, které mu znemožňují pečovat o dobré jméno zařízení.

»Osobní útoky webových novinářů ze serveru Seznam Zprávy, kteří z mého někdejšího, tři roky již neprobíhajícího, legálního podnikání uměle vyrobili dehonestační kauzu, mi bohužel znemožňují pokračovat v péči o dobré jméno IKEM,« uvedl Stiborek v prohlášení zveřejněném na stránkách nemocnice. Dodal, že svoji pověst hodlá bránit soudní cestou.

Stiborek si měl podle informací serveru Seznam Zprávy vydělat desítky milionů půjčkami na vysoký úrok. Stiborek odmítl, že by se během svého podnikání dopustil něčeho protiprávního. Chtěl prý zhodnotit své peníze a nechtěl ničit lidem životy. Informace zveřejněné v médiích považuje za zkreslené a neúplné. »Je to moje řízená likvidace,« řekl s tím, že je přesvědčen o tom, se jedná o vyřizování účtů či důsledek vnitřního boje v IKEM.

Stiborek peníze půjčoval přes jinou společnost a tvrdí, že neznal koncové dlužníky, peníze se měly půjčovat firmám. Peníze na své podnikání získal z prodeje domu a bytu, část si vydělal ve vysokých manažerských pozicích a část si půjčil. Řekl to ve čtvrtečním rozhovoru pro web Blesk.cz.

Válek měl reagovat dřív

Válek ve středu při příchodu na jednání vlády novinářům řekl, že jeho osobně situace v morální a etické rovině velmi mrzí, nevidí ale důvod, aby ji se Stiborkem osobně řešil. Stiborek má podle něj »jednu z nejvyšších prověrek NBÚ«. Dnes rezignaci Stiborka přijal.

Premiér Petr Fiala (ODS) označil rezignaci za nutný krok k návratu instituce k běžnému fungování.

Předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová nic jiného než konec ředitele IKEM neočekávala. »Svou kauzu nedokázal vysvětlit. Překvapuje mě, že ministr Válek nereagoval dřív, a naopak to celé ještě hájil,« uvedla.

Úkolem Jiřího Malého bude podle Válka především zajistit pokračování kvalitního fungování IKEM, vyřešení vnitřních sporů, dohled nad bezproblémovou realizací investic a ujištění veřejnosti, že současná situace nemá žádný dopad na fungování nemocnice a péči o pacienty. »Ministerstvo zdravotnictví se ve spolupráci s Malým zaměří na to, aby se kauzy a vnitřní spory uklidnily a neopakovaly. Očekávám, že nyní se IKEM po tomto turbulentním týdnu vrátí k tomu, co je mimo jiné jeho základním smyslem – péči o pacienty a excelentnímu výzkumu,« dodal Válek.

Úrok 48 % ročně, smluvní pokuty i 140 000 korun za den

Stiborek působil od roku 2011 jako ekonomický a provozní ředitel institutu, v čele IKEM byl od roku 2018. Tvrdí, že díky jeho působení vzrostly zisky IKEM a byly ukončeny pochybné zakázky. »Ukončil jsem jednu lumpárnu spojenou s lobbisty, kteří se teď potichu vrátili do politiky a mají vliv. IKEM investuje, a to transparentně. Naše investice jsou pod kontrolou Transparency International. Dokážu si živě představit kolik lobbisticko-politických skupin by tyhle investice chtělo dostat pod kontrolu. Já nikdy nebudu něčí loutkou. Oni to vědí, proto tlačili na opakované výběrové řízení, pro které nebyl důvod, když jsem po letech obhájil post ředitele, tak na mě začali tlačit přes média s tři roky starou kauzou. O tom to celé je,« řekl Stiborek.

Společnost Glenias House, jejímž je Stiborek jediným jednatelem a majitelem, půjčovala peníze prostřednictvím firmy Califica, do které podle Seznam Zpráv postupně poslala minimálně 54 milionů korun. Califica ovládaná Jaroslavem Holanem, odsouzeným v jiné kauze za zpronevěru, následně půjčovala peníze jednotlivým zájemcům za úrok 48 procent ročně a s vysokými smluvními pokutami i 140 000 korun za den. Stiborek webu Blesk.cz řekl, že neznal koncové uživatele půjček. Od Holana měl informace, že se jedná o půjčky podnikatelským subjektům. Uvedl, že s podnikáním skončil v únoru 2020.

(jad)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here